Nejatraktivnější program čeká na diváky v sobotu odpoledne, kdy se klání psích závodníků uskuteční u rybářské bašty v Loučné. Kolem poledne začnou závodníci s vypracováním stop starých čtyři hodiny a dlouhých patnáct set kroků v různorodém terénu. Pes musí nalézt a označit dva předměty a celou trasu absolvovat do pětadvaceti minut. Od půl čtvrté pak psovodi předvedou připravenost svých svěřenců v ovladatelnosti a na překážkách.

V neděli čeká závodníky dvouhodinová stopa dlouhá osm set kroků, třikrát lomená a budou na ní položené tři předměty. Vyhlášení výsledků je připraveno na třináctou hodinu. Pořádající Speciální kynologický svaz (SKS) TART je dobrovolné sdružení profesionálních a sportovních kynologů, které spojuje zájem o služební výcvik psů. Má vlastní zkušební řád, pořádá závody, školení rozhodčích, figurantů a instruktorů výcviku. Vrcholnými závody jsou mistrovství republiky TARTu. Na jaře to bývá závod psů obranářů, na podzim soutěž stopařů, která se letos koná v Loučné. Vítězným všestranným psem se stává ten, jenž dosáhl nejlepšího umístění v součtu obou přeborů.

Speciální kynologický svaz byl založen v roce 1994 a jeho členy jsou policisté, vojáci, celníci, příslušníci vězeňské služby a sportovní kynologové, kteří chtějí mít psy, jež je dokážou ochránit, stejně jako jejich majetek. Přitom každý takový pes musí být dokonale ovladatelný a nesmí se stát nebezpečným pro své okolí.

„Bohužel je stále hodně lidí, kteří chtějí pro svoji bezpečnost nebo posílení sebevědomí ostrého psa. Takový výcvik není nikterak složitý, ale ze psa se pak doslova stává neřízená střela. Ostrý pes cvičený na základě rozvoje agresivity se může obrátit proti členům rodiny i samotnému majiteli. Výcvik tohoto druhu je krajně neodpovědný,“ vysvětlil prezident TARTu Jan Dubový.