Zájem podle úředníků bude. Soudí tak podle dotazů na podmínky poskytnutí státní podpory.

„Začínáme přijímat žádosti. Zatím se zdá, že zájem bude celkem zajímavý. Lidé telefonují a chodí spousta dotazů e-mailem. Je vidět, že lidé si prostudovávají podmínky a program je pro ně atraktivní," sdělila mluvčí Státního fondu rozvoje bydlení Karolína Smetanová.

Kdo ovšem uvažuje o pořízení vlastního bydlení v Šumperku, měl by počítat s tím, že to nebude mít snadné. Ceny bytů o velikosti 2+1 se v místních realitních kancelářích pohybují zpravidla kolem milionu korun nebo tuto částku přesahují. Půjčka ale může být hodně zajímavá pro mladé lidi z Jesenicka. Přímo v Jeseníku se dá byt 2+1 pořídit už kolem sedmi set tisíc korun, v menších městech regionu pak výrazně levněji.

Chceme do svého

O půjčce od státu uvažuje Pavel Burian ze Šumperku. Do věkového limitu by se vešel.

„Už jsem si zjišťoval nějaké podrobnosti. Bydlíme zatím s partnerkou a synem v dvougeneračním domku s rodiči na vesnici, ale chceme se osamostatnit a taky jít do města, abychom nemuseli každý den dojíždět. Problém je v tom, že půjčka na pořízení bytu, který by vyhovoval rodině s dítětem, nestačí a tak velké úspory, abychom zbytek doplatili, zase nemáme. Musíme to dobře promyslet, zkoušíme ještě, zda by šel zbytek financovat z hypotéky," řekl Pavel Burian.

Podmínky

Úvěr pro mladé na pořízení obydlí je určený pouze pro zájemce, kteří nejsou vlastníky ani spoluvlastníky obydlí ani nájemci družstevního bytu.

„S jeho pomocí si mohou pořídit vlastní bydlení, a to novostavbou rodinného domu, vestavbou, nástavbou nebo přístavbou bytu, koupí rodinného domu nebo bytu či převodem družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu," vysvětlila Karolína Smetanová.

Stát poskytuje úvěr do výše maximálně poloviny pořizovací ceny. Státní podporu z je možné kombinovat s komerčním úvěrem, jejich součet však nesmí přesáhnout devadesát procent ceny pořízení.

„Pro letošní rok je připraveno sto milionů korun a předpokládáme, že částka bude vyčerpána. Program je průběžný, takže počítáme s jeho otevřením i v následujících letech," sdělila Karolína Smetanová.

Kde najdete bližší informace?

Informace a dokumenty k Programu 600 najdou zájemci na webových stránkách Státního fondu rozvoje bydlení www.sfrb.cz.

„Nechybí tam ani podrobný návod, jak postupovat, a požadavky na to, co je potřeba doložit k žádosti, kterou v písemné podobně přijme pracoviště v Olomouci či Praze. Pokud by lidé měli nějaké nejasnosti, mohou se telefonicky domluvit s pracovníky pobočky na osobní schůzce," uzavřela mluvčí fondu.

Program 600

Úroková sazba je podle Státního fondu rozvoje bydlení příznivá.

Je fixní po dobu pěti let a pohybuje se minimálně ve výši referenční sazby Evropské unie zvýšené minimálně o jedno a maximálně o dvě procenta.

Aktuálně je referenční sazba na úrovni 0,46 %, takže výsledná by dosahovala 1,46 procenta.

Úvěr, který může být do výše padesáti procent pořizovací ceny, lze splácet až patnáct let.

Fond umožní v odůvodněných případech opakovaně přerušení splácení jistiny. Celková splatnost se tedy může prodloužit až na jednadvacet let.

Fond si neúčtuje poplatky za mimořádné splátky nebo za předčasné splacení úvěru.

Veškerá odborná pomoc i konzultace s pracovníky fondu jsou zdarma.

Žádosti do programu se přijímají průběžně a nejsou časově omezeny.