Tehdy čerstvý maturant tam jako spolujezdec v osobním vozidle při prudkém nárazu do zaparkovaného kamionu utrpěl mnohočetná poranění, podobně dopadl také jeho spolujezdec a osmnáctiletý řidič bohužel na místě zemřel.

Jeden z mladíků navštívil před Vánocemi v doprovodu otce profesionální hasiče ve Šternberku, aby jim vyjádřil svůj velký vděk a respekt k jejich práci.

„Děkuji vám za záchranu života,“ řekl drobný mladý muž. Podal hasičům ruku a předal jim pozornost.

„My jsme rádi, že tě vidíme na vlastních nohách,“ poznamenali šternberští hasiči s úsměvem.

Nehoda v neděli 19. prosince 2021 na Mohelnickém kopci. Řidič Mercedesu Vito čelní náraz nepřežil
Tragédie na Mohelničáku: škodovka vletěla do protisměru, druhý řidič nepřežil

Když si ale všichni vzpomněli na noc ze čtvrtka 10. na pátek 11. června letošního roku, hned zase zvážněli. Krátce před půlnocí vyjížděli k velmi vážné nehodě, která se stala na parkovišti nedaleko Lipiny a už dopředu věděli, že to nebude obvyklý zásah. Osobní auto se třemi mladíky tam totiž v plné rychlosti narazilo do zaparkovaného kamionu.

Na operační středisko hasičů tehdy telefonoval jeden z řidičů odstavených kamionů a informoval je o tom, že z osobního vozu se ozývá jen chrčení a všichni tři pasažéři jsou uvnitř zaklínění.

„Řidič byl na místě mrtvý, další dva mladíci byli v hlubokém bezvědomí a oba ve velmi vážném stavu. Ihned jsme začali s vyprošťováním. Museli jsme pracovat rychle. Odstřihli jsme hydraulickými nůžkami dveře, abychom se ke klukům dostali,“ vzpomněl na náročný červnový zásah velitel šternberského družstva Petr Pavlita.

Tragická nehoda fabie mezi Šternberkem a Lipinou, 11. 6. 2021
Tragédie u Šternberka: auto s mladými bouralo, 18letý řidič nepřežil

Pamatuje si, že i pro záchranáře se jednalo o těžký případ. Oba mladíci utrpěli mnohočetná poranění a byli ještě na místě napojeni na umělou plicní ventilaci.

„Všichni jsme spolupracovali a makali jsme, abychom mladíky zachránili. Viděli jsme, jak lékař kvůli podání léků a zajištění krevního oběhu navrtává přístup do holenní kosti. To se nám vybavuje dodnes,“ popsal Petr Pavlita.

Zároveň ocenil, že se mu teď od mladíka dostalo zpětné vazby, protože se to záchranářům stává jen zřídka.

„Občas se někdo zastaví na stanici a poděkuje, většinou jde ale o drobné každodenní zásahy. Za záchranu života je to asi poprvé v kariéře,“ řekl Petr Pavlita a ostatní hasiči mu dali za pravdu.

Nehoda matizu mezi Libinou a Václavovem. 11.12. 2021
Senior vletěl u Libiny do lesa a skončil v nemocnici

Společně s kolegy ho potěšilo, že se mladý muž z následků nehody postupně dostává a jeho zdravotní stav se lepší. „Jsme rádi, že se z toho dostal, protože prognóza byla špatná,“ vzpomněl Petr Pavlita.

To potvrdil také otec mladého muže.

„Měl mnoho vnitřních zranění, propíchnutou plíci, natrženou slezinu a další zranění. Dostával se z toho pět měsíců a ještě to bude nějakou dobu trvat. Děkujeme hasičům, záchranářům i lékařům za synův život,“ uzavřel tatínek mladíka a jako poděkování předal šternberské jednotce velký čokoládový dort.