Domů odcházelo patnáct stovek zklamaných diváků.

Vedení podniků města Šumperka tvrdí, že situace s novou technologií a modernizací haly nesouvisela.

Není ovšem vyloučeno, že sportoviště bude mlha trápit i příště. Vše by měla vyřešit až druhá etapa oprav v příštím roce.

„Mlha se začala vytvářet kvůli vysoké vlhkosti, která se do objektu zimního stadionu dostala už během odpoledne před zápasem. Stadion totiž byl už od tří hodin volně přístupný pro prohlídky. Vliv mělo také promoklé oblečení fanoušků, z něhož se srážela voda a rovněž zvýšila vlhkost," vysvětlil ředitel Podniků města Šumperka Patrik Tomáš Pavlíček.

Dodal, že tento jev při hokejových zápasech v tomto období není ojedinělý.

V tentýž den bylo v polovině zápasu pro mlhu nad ledem ukončeno utkání mezi HC Uničov a HC Uherské Hradiště, problémy měly i další stadiony v republice.

První etapou rozsáhlé modernizace hala prošla od dubna do srpna.

Během pouhých pěti měsíců byla nově vybudována technologie chlazení, upravilo se také zázemí pro časomíru a brankové rozhodčí.

Kolem plochy řemeslníci osadili nové mantinely s vyššími plexiskly odpovídajícími aktuálním normám, nové jsou rovněž střídačky a trestné lavice.

K hale přibyla nová rolbovna, opravila se část podlahy stadionu a podařilo se také vyměnit zastaralé vodovodní a kanalizační přípojky a elektroinstalace.

Ventilátory problém jen přesunou

Vlastník i provozovatel stadionu již během této etapy prověřovali možnosti odvlhčení klima stadionu.

Technika pro tento účel ale vyžaduje kromě umístění vlastní jednotky i celý systému rozvodů. Ty je nutné nainstalovat pod střešní konstrukci.

Rekonstrukce střechy je ale naplánována až v druhé etapě, kdy se také počítá s osazením nové vzduchotechniky kvůli zvýšení požární ochrany.

Mlze by údajně nezabránilo ani rozmístění více ventilátorů podél hrací plochy.

„Ventilátory vlhký vzduch nad ledem pouze přemisťují do jiné části objektu. Mlhu sice na nějaký čas rozptýlí, ale jen do doby, než se vytvoří nová. Přístroje navíc nemohou být puštěny trvale, protože pod proudícím vzduchem led taje a na ploše vznikají louže. Řešením je pouze použití odvlhčovací jednotky, přičemž ani toto zařízení vzniku mlhy stoprocentně nezabrání" sdělil František Šmejkal, jednatel společnosti Šumperské sportovní areály, která zimní stadion provozuje.

Dodal, že pouhé vyvedení vlhkého vzduchu z haly pomocí ventilátorů ve střeše také není žádoucí.

Odčerpaný vzduch je totiž nutné doplňovat a do budovy by tak opět proudila vlhkost zvenku.

Příští rok pokračování oprav

Zimní stadion byl vybudován v roce 1966, od roku 1997 jej spravují Podniky města Šumperka.

V rozsáhlé rekonstrukci, jež budova vzhledem ke svému stáří a technickému stavu vyžaduje, budou Podniky města Šumperka pokračovat příští rok, patrně hned po skončení hokejové sezony. Hlavní práce budou zahrnovat kompletní zateplení budovy a výměnu střechy.

„K dořešení zbývají umístění zvýšené rampy pro tělesně postižené, oprava nájezdové rampy k restauraci, přechodová lávka z prostoru nad střídačkami k toaletám, opravy vnitřních vodovodů u šaten," konstatoval ředitel Patrik Tomáš Pavlíček.