Čidla budou umístěna na chodbách, v nichž jsou cely odsouzených. Stejný systém funguje ve vazebních věznicích, kde je obzvlášť důležité, aby vězni nekomunikovali se světem a nemohli ovlivňovat svědky.

„Letos jsme při kontrolách cel objevili dva mobilní telefony. Předtím se pět let nic takového nestalo,“ informoval ředitel věznice Vladimír Lang.

Detekční systém je jednou z hlavních investic, které věznice v roce 2008 chystá a má už na ni potvrzené prostředky z Generálního ředitelství Vězeňské služby. Chystají se také investice do bezpečnostní techniky.

Dveře v oddělení doživotních trestů budou vybaveny infrazávorami, mřížové dveře čidly a především se věznice dočká rozšíření kamerového systému.

„Ve starších částech věznice kamery napojené na operační středisko zatím chybějí, takže tam nevidíme. Nemůžeme na dálku kontrolovat, co se tam děje, a také to, zda příslušníci ostrahy dělají, co mají. Při společném nástupu na vycházku přitom příslušník ostrahy otevře dveře všech cel na chodbě a s vězni je tam vlastně sám. Jistí ho jen další příslušník za zamčenými mřížovými dveřmi,“ uvedl Lang. Dovybavení věznice kamerami si vyžádá dva a půl milionu korun.

Od útěku Jiřího Kajínka v říjnu 2000 věznice žádné velké investice do zabezpečení neudělala. Pouze okna byla vybavena vnější mříží a hradby plotem z ostnatého drátu.

Na Mírově si dnes odpykává trest 370 vězňů. Nejvíce z nich – 324 vezňů – je zařazeno v nejtěžší kategorii zvýšené ostrahy. Devět vězňů včetně Jiřího Kajínka si tady odpykává doživotní trest.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika