Jak správně připravit moderní moučník, to přijela do Potravinářského učiliště v Jeseníku učit mistry ze středních škol Pavlína Berzsiová z Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

K současným trendům u dezertů patří zážitková gastronomie, proto se musí moučníky připravovat tak, aby už na první pohled vyvolávat touhu ochutnat jej.

„Moučníky se servírují na velkých talířích a nesmí u nich chybět doplňky. Mezi nimi vévodí zmrzlina, která je velmi žádaná a oblíbená. Dále u moučníku musí být omáčky, lehká pěna nebo šlehačka, které nedáváme navrch desertu, ten musí být čistý, ale dáváme je vedle něj. Přidává se i ozdoba z karamelu,“ vyjmenovala hlavní doplňky zákusku Pavlína Berzsiová.

Špičková cukrářka podotkla, že dezerty musí na první pohled zaujmout.

„Aby host přemýšlel, jak to ten cukrář udělal. Moučník v restauraci připravuje profík a laik musí užasnout a dostat na něj chuť,“ zdůraznila Berzsiová a okamžitě předvedla, jak se obyčejná žemlovka dá upravit do luxusní podoby, kdy připomíná malé umělecké dílo.

Zážitková gastronomie není žádnou levnou záležitostí. Host dopřává zážitek nejen svému mlsnému jazýčku, ale při placení i své peněžence.

„Takovýto dezert stojí v Praze i pět set korun,“ ukázala Berzsiová na talířek s meruňkovou palačinkou s křupavou oplatkou a vanilkovou šlehačkou.

„Gastronomický zážitek se rovná vstupence na koncert, tam zase platíte za umělecký zážitek a uvědomte si, že na přípravu potřebuje cukrář hodinu,“ usmála se Berzsiová.

Jak ale cukrářka podotkla, řada restaurací však stále jede ve starých vyježděných kolejích a na malé talířky vrší hromadu sladkostí.

„Další neřestí je, že dělají jen palačinky, štrúdly, záviny. Ale upečou je už ráno, pak je ohřejí v mikrovlnce a na ještě horký moučník nastříkají šlehačku. Když už se udělá dezert dopředu, má se rozpékat nebo generovat v konvektomatu, ale ne ohřívat v mikrovlnce,“ přiblížila chyby Pavlína Berzsiová.

Do Jeseníku se na dvoudenní kurz sjeli mistrové z nejrůznějších škol.

„Chtěla jsem poznat něco nového. Hodně využiji hlavně vědomosti o zdobení. Netušila jsem, že takové palačinky nebo žemlovka se dá dělat i jinak,“ řekla mistrová Zdeňka Arnoštová.

Cukrářský kurz je prvním ze série projektů, které mají zvýšit vzdělání pedagogů v oborech cukrář, kuchař a později i v jazykových dovednostech.

„Dostali jsme na něj dotaci z Evropské unie. Smyslem je naučit novinky učitele, aby své vědomosti mohli předávat studentům. Vše jde kupředu, každý rok se přichází s něčím novým a my chceme připravit naše děti na život,“ uvedla ředitelka jesenické školy Silvie Pernicová.