Kdo přijížděl po dálnici od Olomouce k Mohelnici, spatřil z dálky věž mohelnického kostela. Nyní jí na horizontu „konkuruje“ velká šedá budova.

Jedná se o sklad, součást logistického centra, které za více než 370 milionů korun ve svém areálu staví společnost Forvia Hella vyrábějící světlomety do automobilů.

Velká investice má přinést rozšíření výroby, ale také snížit počet aut, které do areálu míří. Ubyde totiž poloprázdných aut z dosavadních meziskladů. Klesnout tak má i hluk a světelný smog.

Vizualizace nového logistického centra
Mohelnický výrobce světelné techniky Forvia Hella staví nové logistické centrum

„Ještě před několika lety se jeden světlomet skládal asi ze šedesáti komponentů, dnes je jich přes dvě stě. Do výroby je převážíme ze skladů v Mohelnici, Litovli, Horce nad Moravou a Olomouci. Díky novému logistickému centru teď budeme mít všechny díly pouze na dvou místech, která jsou hned vedle sebe, čili doslova po ruce,“ uvedl loni na podzim projektový manažer společnosti Forvia Hella Tomáš Caletka.

Sklad má být plně automatizovaný, jednotlivé komponenty bude do zásobníků k výrobním linkám rozvážet automatický vláček.

Mohelnický závod Hella navštívily v sobotu 9. června tisíce lidí.
Mohelnická Hella ukázala, jak vyrábí světlomety. Dorazily tisíce lidí

Budova měla být původně ještě o něco vyšší. Výsledkem jednání mezi městem a zástupci firmy v roce 2021 byla dohodo o snížení výšky z 32 na 28 metrů. Radnice tak ustoupila od požadavku na vypracování posudku vlivu stavby na krajinný ráz.

Pohled na panorama Mohelnice od Olomouce se mění průběžně. Průmyslová zóna na jihovýchodě města se stále rozšiřuje. Území pro výrobu a skladování dnes tvoří třetinu jeho rozlohy.

Další sklad přitom vzniká v areálu brownfieldu bývalé kotelny Esmo.