Zájemcům o vlastní bydlení přitom město vyšlo vstříc a umožnilo jim ušetřit pětinu ceny. Od nového roku totiž začne platit novela zákona, která zatíží prodej stavebních parcel jednadvacetiprocentní sazbou daně z přidané hodnoty.

Město se k tomuto kroku odhodlalo přesto, že bude muset investovat miliony korun do výstavby přístupové komunikace a inženýrských sítí, a zatím neví, na kolik přesně to vyjde. Nechtělo ale zájemce nechat čekat.

„Prodej pozemků v lokalitě Sever je klíčový pro další rozvoj města. Cena jedenáct set padesát korun za metr čtvereční, za kterou pozemky prodáváme, sice nemusí pokrýt všechny náklady na vybudování sítí, ale musíme si uvědomit, že budeme mít daňové příjmy od rodin, které se tam nastěhují," řekl starosta města Pavel Kuba.

Upozornil přitom, že pokud by město váhalo, nemusí zájemce najít. „Kvůli změně zákona budou zvýhodněni soukromí majitelé pozemků. Jelikož nejsou plátci daně z přidané hodnoty, nebudou ji muset platit a mohou nabídnout pozemky levněji než město. Podle mě je zákon v tomto bodě k městům velmi nespravedlivý," dodal mohelnický starosta.

Město chce přitom jednat se soukromým majitelem sousedních pozemků o tom, že by na stavbu přístupové komunikace do lokality přispěl. „Zatím mě nikdo z vedení města neoslovil, ale určitě si čas k jednání najdu," slíbil Oldřich Svoboda, kterému patří sousední pozemky.

Ty jsou navíc oproti těm městským větší. Město nyní nabízí parcely o výměře od 715 do 940 metrů čtverečních. „Já mám pozemky i větší, takže mě už několik lidí kontaktovalo ať už písemně, nebo osobně," dodal Oldřich Svoboda.

Mohelnice ve středu 16. září zveřejnila záměr odprodat parcely na svých oficiálních webových stránkách, takže zájemci se už mohou hlásit. „Platí přitom pravidlo, že kdo dřív přijde, bude si moci vybrat pozemek. Zároveň musí zaplatit kauci dvacet tisíc korun. V případě, že mu zastupitelé prodej pozemku schválí, ale on smlouvu nepodepíše, propadne tato kauce městu," nastínil pravidla Pavel Kuba.

Žádosti bude radnice přijímat do poloviny října. Pokud bude zájemců dostatek, zaváže se, že připraví potřebnou infrastrukturu, a to nejpozději do dvou let. Bude tedy muset vybudovat novou ulici, parkovací místa, vodovod, kanalizaci, veřejné osvětlení a smíšenou stezku pro chodce a cyklisty.

„Pokud potřebných patnáct zájemců nenajdeme, infrastrukturu budovat nebudeme. Pokud ano, stavět by se mohlo začít už příští rok na podzim," doplnil mohelnický starosta.

Mohelnice se snaží přilákat nové obyvatele už proto, že počet lidí žijících ve městě trvale klesá. Podle posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu ve městě ke konci loňského roku žilo jen něco přes 9300 lidí. Ještě před osmi lety jich přitom bylo o šest stovek víc.

Město má přitom svým občanům co nabídnout. Díky třem velkým zaměstnavatelům, kterými jsou Siemens, Hella a Montix, a také díky dobré dostupnosti krajského města Olomouce, se zde míra nezaměstnanosti už dlouhá léta pohybuje pod průměrem našeho regionu.