Vedle mezd představuje velkou položku pořízení výstroje a technického vybavení.
„Všechno záleží na tom, jestli se podaří najít potřebnou částku v rozpočtu na příští rok. Ten bude zastupitelstvo schvalovat 15. prosince,“ řekl místostarosta Pavel Nenkovský (ODS). Pokud všechno půjde dobře, mohla by policie fungovat už od července.
Vedení města tak reaguje na řadu stížností občanů na rušení nočního klidu, porušování veřejného pořádku a ničení majetku.
„Případy vandalismu v centru města, na sídlištích i v parku jsou na denním pořádku. Úvahy o zřízení policie se objevily už několikrát, ale vždy ztroskotaly na nedostatku financí,“ informoval místostarosta Pavel Němec (ČSSD).
V současné době se uvolnily prostory v areálu penzionu pro důchodce na Medkově ulici, kde by policejní služebna mohla prozatímně sídlit. Výhodou jsou nízké náklady na potřebné úpravy.
„Teprve v další etapě uvažujeme o zřízení služebny přímo v centru v některém z městských objektů a o rozšíření policie až na 14 strážníků. V tomto početním stavu by pak byl možný nepřetržitý provoz včetně monitorování kamerového systému,“ řekl Němec a dodal: „Policie sice bude stát ročně několik milionů korun, ale jde o důležitou investici pro město.“
Mohelnice má zhruba deset tisíc obyvatel. V sousedním Zábřehu, kde žije patnáct tisíc lidí, obléká uniformu strážníků třináct mužů. Šumperk s téměř 28 000 obyvateli má v řadách městské policie 27 strážníků.