Město se od roku 2003 snaží skládku zlegalizovat. Povolení od stavebného úřadu by získalo, ale má to podmínku: buď s tím musí souhlasit Líšnice, anebo vlastníkem pozemků musí být Mohelnice. Lhůtu k vyřešení mělo město do konce dubna. Je květen a stav se nezměnil.

Líšnice s legalizací skládky nesouhlasí, protože ji vnímá jako hrozbu, za kterou by v budoucnu nesla odpovědnost. A dohoda o prodeji pozemků vázne na ceně. Líšnice požaduje šest milionů korun a to už z původního pět let starého požadavku slevila na polovinu.

„Cena je nepřijatelná. Od Líšnice je to vydírání, cena podle znaleckého posudku je čtyři sta padesát tisíc korun,“ řekl místostarosta Mohelnice Pavel Němec (ČSSD).

Skládka je dnes sedm metrů vysoká, tedy o polovinu vyšší, než ukládal projekt rekultivace z roku 1993. Na něj si tehdy Mohelnice najala soukromou firmu, ta sem ale dál vozila odpad.

Líšnice několik let marně bila na poplach; zastavit návoz se jí podařilo až na zásah hejtmana v červnu roku 2003. Ve stejném roce podala na Mohelnici žalobu, loni se obrátila i na ombudsmana. Kancelář veřejného ochránce lidských práv vydala konečnou zprávu 6. května a Líšnici dala ve všem za pravdu.

Stavební úřad v Mohelnici obnovil na konci dubna řízení o odstranění stavby. Město má na řešení čas už jen do 25. května.

„Rada města rozhodla, že budeme dál žádat o dodatečné povolení skládky. Pokud bude stavební úřad trvat na odstranění, odvoláme se. Raději bychom ale chtěli věc řešit konstruktivně: nikam skládku nestěhovat, ale zajistit ji tak, aby neohrožovala životní prostředí. To je podle našeho názoru ve veřejném zájmu. Rekultivace by stála taky miliony, ale byla by šance získat na ni zdroje z dotací,“ sdělil starosta Mohelnice Zdeněk Jirásko (ODS).

Zastupitelka Jana Hamplová vyzvala kolegy k mimořádnému jednání, které by situaci řešilo. Pro svolání se jí ale nepodařilo sehnat dost hlasů.

„Na problém skládky upozorňuji už léta. Po krachu Esma je to další příklad toho, jak to za bývalého starosty města Kavříka chodilo. Starosta se nám vysmíval do očí, že skládka je v pořádku, a soukromé firmě tekly miliony do kapsy,“ řekla Jana Hamplová.