„Kdysi tady bývala čekárna, ale ta už je dlouho zrušená. Není se pořádně kde schovat před deštěm nebo sněhem a v létě zase všude praží slunce. Chtělo by to s nádražím něco udělat, aby tady bylo čekání na autobus příjemnější," řekla důchodkyně Marie Šafářová, která do Mohelnice dojíždí pravidelně k lékaři i za nákupy.

Vedení města chce autobusové nádraží kompletně zrekonstruovat. Zároveň plánuje, že pod ním vybuduje podzemní parkoviště. Bude úplně první v okrese.

Město už má vydané i stavební povolení. „Parkovací plocha bude umístěna pod novým autobusovým nádražím. V podzemí bude šest desítek míst pro auta a čtyři pro motocykly. Další parkovací stání budou na povrchu," popsal budoucí podobu parkovacího domu už dříve starosta města Pavel Kuba.

Náklady budou obrovské. „Rozpočet se pohybuje kolem částky padesát milionů korun. Součástí projektu je jednak podzemní parkoviště, ale také nová budova pro cestující s čekárnou a toaletami," sdělila místostarostka Mohelnice Jana Kubíčková.

Město usiluje o dotace

Většinu peněz chce vedení města získat z dotací. Pokud uspěje, mohou evropské peníze pokrýt až devadesát procent nákladů. Příspěvek z městské kasy by tak nepřesáhl pět milionů.

Šance na získání desítek milionů korun jsou velké. „V minulých dnech jsme dostali informaci, že naše žádost o dotaci prošla úspěšně prvním kolem hodnocení. Podobných projektů není mnoho, takže vyřizování postupuje nezvykle rychle. Naplňuje nás to očekáváním, že se žádostí o dotaci uspějeme," řekl starosta Kuba.

Podzemní parkoviště by vyřešilo nedostatek parkovacích míst v centru. Na sousedním náměstí Svobody se dnes přes den prakticky nedá najít volné místo. Dříve se zde parkovalo na celém prostranství. Po rekonstrukci náměstí se ale stojí jen po jeho obvodu, takže míst ubylo.

„Najít volné místo v centru, je spíš otázka náhody, přestože jsou parkoviště placená. Plno bývá nejen na hlavním náměstí, ale i na autobusovém nádraží, v Třebovské ulici nebo na Kostelním náměstí. Ani v širším okolí moc míst není, a pokud člověk potřebuje do centra, tak se docela projde," upozornil motorista Pavel Šafránek.

Na nedostatek parkovacích míst si v minulosti stěžovali i lidé, kteří na centrálním náměstí nebo v přilehlých uličkách bydlí.