Jiří Fišer je rodák z České Třebové. Jeho otec zde pracoval jako železničář. Na počátku nacistické okupace byl popraven za protistátní činnost. Malý Jiří žil v Nesovicích u Brna, odkud byl v dubnu 1942 kvůli svému židovskému původu jako šestiletý deportován s matkou a dvěma sourozenci do terezínského ghetta.
V květnu 1944 byli po dvou letech transportováni do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau. Po dvou měsících byl rodinný tábor, kde žili, zlikvidován. Jiřího maminka a sestra Věra byly zavražděny.
Jiřího a jeho bratra Josefa zachránil fakt, že byli dvojčata. S několika desítkami ostatních dvojčat byli umístěni do zvláštního nemocničního oddělení, kam docházel Josef Mengele provádět své pseudovědecké pokusy.
Mengele nás očkoval různými nemocemi
„Jiného doktora jsme ani neznali. Mengele s námi dělal různé pokusy. Například nám oběma naočkoval nějakou horečnatou nebo nakažlivou nemoc. Zkoušel, jak na nás působí, jestli reagujeme stejně,“ popisoval v roce 2015 muž počínání nacistického lékaře.
Mengele zašel tak daleko, že dvojčatům bral krev, údajně pro německé vojáky, a pak ji mezi nimi vyměňoval. „Zjišťoval, jestli máme stejnou skupinu a kolik toho jsme vůbec schopni vydržet. Brali jsme to jako nutné zlo, později jsme už nevěděli, jestli jsme opravdu nemocní nebo jestli je to věc určená pro lékařské účely,“ líčil Jiří Fišer.
On a jeho bratr měli štěstí, že je Mengele ušetřil zkoumání vnitřních orgánů. „Dvojčata naočkoval třeba malárií a ta za pár dnů zemřela, někdy je injekcí zabil hned a pak začal zkoumat, jestli mají stejné plíce nebo srdce,“ vzpomínal před osmi lety.
Do Osvětimi odvlekli k pokusům tisíce dvojčat
Dvojčat bylo do Osvětimi odvlečeno několik tisíc. Když tábor Sověti 27. ledna 1945 osvobodili, našli jich jen osmdesát.
Po válce žili bratři Fišerovi několik měsíců v dětském domově v Košicích. Jako desetiletí začali následně opět chodit do školy, doháněli zameškaná léta. Nakonec se Jiří Fišer dostal na střední školu do Moravské Třebové.
Rozhovor s Jiřím Fišerem, pořízený před šesti lety, najdete zde:
Své si zkusil i od komunistického režimu. Na vojně byl přidělen k pomocnému technickému praporu a ač měl atrózu 4. stupně, skoro rok musel fárat v dole Gottwald v Horní Suché u Ostravy.
Později Jiří Fišer pracoval jako zkušební technik rozvaděčů v Zábřehu. Do konce života žil v Mohelnici. Jeho bratr zemřel v roce 2011.
Poslední rozloučení s Jiřím Fišerem se uskuteční ve čtvrtek 19. října v obřadní síni hřbitova v Mohelnici. Obřad se uskuteční v rodinném kruhu.