Konstrukce s fotovoltaickými panely stojí ve středu parkoviště u krytého bazénu. Zkolaudována byla elektrárna v únoru, v plnohodnotném provozu je zhruba měsíc. Připojit zdroj o výkonu téměř sto kilowatt není vůbec jednoduché. Povolení bylo třeba získat od Energetického regulačního úřadu, Operátora trhu s energiemi nebo celníků.
„Byl to poměrně náročný administrativní proces. Zhruba od poloviny července už máme vše hotovo,“ řekl jednatel Mohelnických kulturních a sportovních zařízení Aleš Heidenreich.
Fotovoltaika má podle plánů pokrýt pětinu spotřeby bazénu. Ve slunných letních dnech jsou to dvě třetiny. Vlastní zdroj přináší výraznou úsporu. Krytý bazén je z veřejných zařízení vedle pouličního osvětlení největším spotřebitelem elektřiny ve městě.
Pro radnici není elektrárna na parkovišti u bazénu první zkušeností s fotovoltaikou. Investice do menší elektrárny na domě s pečovatelskou službou se v době vysokých cen energií vrátila za dva roky.
Fotovoltaika u bazénu vyšla na čtyři miliony korun, zhruba polovinu pokryla dotace. „Prodražila se zhruba o dva miliony korun, protože se musely postavit carporty. Návratnost se tak prodlouží zhruba o tři roky na pět nebo šest let,“ odhadl starosta Mohelnice Pavel Kuba.
Díky ocelovým přístřeškům, jejichž střechu tvoří panely, se parkoviště stalo vyhledávaným mezi majiteli vozů z okolí. V letním období vrhají stín a vůz není rozpálený, v zimě zase auta nezasněží a řidiči ze skel možná nebudou muset ani škrabat námrazu. „Když meteorologové hlásí bouřky s kroupami, jsou krytá místa okamžitě plná,“ poznamenal Aleš Heidenreich.
Město tak možná bude muset přistoupit k regulaci, aby zbývala místa pro návštěvníky bazénu a sportovního areálu, kterým má parkoviště sloužit především.
Fotovoltaika u bazénu není poslední, kterou hodlá město instalovat.
Namontovat ji hodlá instalovat na základní škole Mlýnská a na dvou mateřských školkách. Zařízení by mezi sebou měla elektřinu sdílet. Časem by ji mohl využívat i městský úřad, například o prázdninách, kdy školy nejsou v provozu.
Na základě zkušeností z provozu fotovoltaiky u bazénu, kdy část vyrobené elektřiny končí v síti, doplní fotovoltaiky ve školách baterie.
„Elektřinu z nich budou moci využívat školní jídelny. Když kuchařky ráno přijdou a zapnou konvektomat, mohl by být napájen z baterie. A to i v případech, kdy pečou přes noc,“ doplnil starosta Kuba.