„Peníze už máme na účtech. Devadesát pět procent z částky včetně úroků, kterou jsme ve Sberbank měli. Je možné, že časem dostaneme peníze všechny,“ řekl starosta Mohelnice Pavel Kuba.

Město mělo v únoru 2022 na spořicím účtu ve Sberbank uloženo 51 milionů korun. Peníze zde ukládalo postupně od roku 2019 za účelem jejich zhodnocení. Celková suma včetně úroků přesahovala 53 milionů korun. Tuto částku město přihlásilo do insolvenčního řízení. Výplatu 95 procent pohledávek všem věřitelům nařídil Městský soud v Praze loni v listopadu.

Zavřená pobočka Sberbank v Olomouci, 1. března 2022
Mohelnice má zablokované desítky milionů. Byly na zimní halu či parkovací dům

Starosta Kuba upozornil, že desetimiliony zablokované v padlé Sberbank ztratily za dva roky na hodnotě. „Ceny stavebních prací a materiálů šly samozřejmě nahoru, zpět se už nevrátí. Ale velmi výhodně jsme si půjčili šedesát milionů korun na knihovnu. Stavba nějakou dobu stála, takže jsme peníze úročili v jiné bance. Loni jsme na úrocích získali 3,8 milionu korun. Dá se říct, že jsme o nějaké peníze přišli, ale není to tak hrozné,“ bilancoval dvouletou anabázi se Sberbank starosta Kuba.

V další části článku se také dozvíte:
- jak Mohelnice desetimiliony ze Sberbank využije

Šedesátimilionový úvěr Mohelnice splácí čtyři roky, každý rok po patnácti milionech. Desetimiliony ze Sberbank však město využije na investice.

„Za patnáct a půl milionu korun stavíme areál technických služeb, v Podolí budujeme sportovní zázemí za pět milionů. Opravujeme budovu Komerční banky a projektujeme dostavbu třídy školky, to dělá také nějakých pět a půl milionu. A v rozpočtu máme cyklostezky za šedesát milionů korun. Na jednu máme dotaci, u další jsme skončili druzí pod čarou, takže doufám, že dotaci nakonec dostaneme také,“ řekl Pavel Kuba.

Uzavřená olomoucká pobočka Sberbank v březnu 2022
Obce na Olomoucku se po dvou letech dostávají k penězům ze Sberbank

Mohelnice není jedinou obcí v regionu, které před dvěma lety uvízly ve Sberbank miliony korun. Největší částku, přes sto milionů, postrádal Uničov. Musel kvůli tomu odložit velké investice.

„Finanční prostředky ve Sberbank jsme tenkrát měli odložené například na rekonstrukci G klubu a radnice. Ty jsme mezitím projekčně připravili a teď už se můžeme pustit do samotných prací. Jako první v pořadí nás čeká oprava G klubu,“ sdělil starosta Radek Vincour.

Vodní tvrz, Zámecké náměstí a pozemky u farního kostela získalo po letitém soudním sporu Arcibiskupství olomoucké.
Největší majetková změna v Jeseníku za mnoho let. Tvrz a náměstí získala církev

Výplaty věřitelů zkrachovalé Sberbank začaly 18. března. Patnáct tisíc věřitelů má dostat celkově 57 miliard korun.

Soud prohlásil konkurz na českou Sberbank, která byla dcerou stejnojmenné ruské banky, koncem předloňského srpna poté, co Česká národní banka na začátku května 2022 pravomocně odebrala bance licenci. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.