V březnu začne rekonstrukce komunikace v Zábřežské ulici v úseku mezi křižovatkou u Penny Marketu a mostem přes Mírovku. Vyžádá si pětatřicet milionů korun.

„Je to investice Olomouckého kraje, ale město se na ní musí podílet asi milionem korun na příklad na opravu odstavných ploch nebo vybudování nových chodníků,“ uvedl starosta Zdeněk Jirásko (ODS).

Ulice patří k páteřním komunikacím, je to frekventovaná výpadovka směrem na Zábřeh, takže řidiči musejí počítat do října s nepříjemným dopravním omezením. O náhradních trasách se teprve jedná, schváleny mají být tento pátek.

Společnost ČEZ Energetické služby chystá na jaře v Mohelnici výstavbu nového zdroje tepla a teplé vody pro město. Investici za 70 milionů korun musí stihnout do příští topné sezony. Hradit ji bude dodavatelským úvěrem, takže městského rozpočtu se akce nedotkne. Úkolem města bude koordinace mezi ČEZ a koncovými odběrateli.

„Věřím, že tuto investici do nového zdroje tepla a infrastruktury občané města Mohelnice v budoucnu ocení. Podaří se nám tak zabránit strmému růstu cen tepla a teplé vody, který by nastal poté, co se od soustavy odpojí společnost Siemens Elektromotory,“ uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Michal Rzyman.

Největší díl financí polkne letos první etapa rekonstrukce kanalizace, jedna z největších investic v historii města, naplánovaná na tři roky. Stát bude 540 milionů korun a investorem jsou Vodohospodářská zařízení Šumperk.

Město se na ní ale musí podílet částkou sto milionů korun. Vydá je na kanalizační přípojky a uvedení veřejných ploch do původního stavu; přispět musí i na rekonstrukci čistírny odpadních vod a kanalizačních stok.

Teprve ve fázi přípravy je revitalizace historického centra Mohelnice za 80 milionů korun. Akce má začít v příštím roce, letos by měla radnice vydat přes dva miliony korun na projekt.

„Pokud to zastupitelé schválí a všechny plánované investice se skutečně podaří, mělo by do Mohelnice během tří let přitéci 720 milionů korun,“ řekl Zdeněk Jirásko.