„Naší snahou je zefektivnění provozu úřadu a také reagujeme na skutečnost, že v příštím roce budeme mít nižší příjmy. Zrušíme pět pracovních míst. Dva lidé dostali výpověď, byly tam i odchody na mateřskou dovolenou," uvedl starosta. Agendu si podle něj rozdělí úředníci v rámci jednotlivých odborů. Od 1. února bude mít radnice 66 zaměstnanců.

„Bedlivě sledujeme výkony úředníků. Pokud nejsou schopni plnit náročné úkoly, musíme se s nimi rozloučit. Postupujeme krok za krokem, nehodláme čekat, až na nás finanční krize dopadne naplno," uvedl Miketa. Zatímco v letošním roce Mohelnice hospodařila zhruba s 200 miliony korun, v příštím roce to bude jen 130 milionů korun.

Olomoucký magistrát se letos rozhodl zrušit více než 30 pracovních míst. Vedení města očekává, že se zlepší chod magistrátu. Ročně navíc ušetří až 19 milionů korun.

Přerovský magistrát v polovině roku opustily zhruba dvě desítky zaměstnanců a snížil se i počet odborů. Zeštíhlení magistrátu má přerovská koalice ve svém programovém prohlášení.

Postupně se snižuje i počet pracovníků radnice v Uničově. „Noví pracovníci jsou přijímáni pouze při odchodu některého zaměstnance, případně na dobu určitou jako zástup za rodičovskou dovolenou," uvedl mluvčí radnice Marek Juráň. Na konci roku 2007 na radnici pracovalo 81 lidí, nyní jich je o sedm méně.

Další zaměstnanci ubudou tuzemským radnicím v souvislosti se sociální reformou. Do úřadů práce, které převezmou od ledna část agendy obcí a budou vyplácet všechny dávky, podpory a příspěvky, se přesune z radnic kolem 1500 úředníků.