„Firma slíbila, že i v případě zpoždění městského projektu počká s odpojením od teplárny provozované ČEZ a přepnutí na vlastní kotelnu učiní s městem současně. Nebude ovšem čekat rok,“ dodal starosta.

Mohelnická opozice během zasedání zastupitelstva připomněla, že současný problém je důsledkem chybného rozhodnutí z roku 1999 o zavedení kogenerační jednotky jako nové technologie na výrobu tepla v Esmu.

Přečtěte si: Mohelnice řeší krizi s teplem

„Už v lednu 1999 jsme upozorňovali, že je to ekonomická sebevražda a že leasing na kogeneraci je krizová varianta. Tehdejší starosta Ladislav Kavřík nás tehdy obviňoval, že škodíme městu a že ničemu nerozumíme. Kdyby tehdy město vložilo peníze použité na kogeneraci do rekonstrukce kotelny, mohli jsme si dnešní starosti ušetřit,“ řekla zastupitelka Jana Hamplová (NEZÁVISLÍ). Upozornila také na to, že ČEZ drží Mohelnici v šachu.

Kdyby totiž město chtělo provozovat novou kotelnu samo a firmě ČEZ vypovědět smlouvu na provozování tepelného hospodářství, muselo by jí zaplatit asi 50 milionů korun. V částce je nájemné, které si ČEZ předplatil i odškodnění, k němuž se v roce 2005 zastupitelstvo zavázalo.