Zděšení mezi obyvateli Mohelnice vyvolaly nedávno informace, že od příští topné sezony je ohrožena dodávka tepla pro město. Dobrá zpráva je, že radnice má plán, jak situaci vyřešit. Špatná zpráva je, že to bude nejspíš stát městskou kasu desítky milionů korun.

Problém odstartovalo rozhodnutí mohelnické firmy Siemens Elektromotory, že na konci roku 2008 přestane odebírat teplo z městské parní kotelny. Tu má od dubna 2005 v nájmu Energetika Vítkovice - dnes součást společnosti ČEZ. Siemens si vybuduje kotelnu vlastní, protože si spočítal, že tím ušetří miliony ročně.

Potíž je v tom, že dnes odebírá polovinu produkce městské kotelny a i tak je její kapacita předimenzovaná. V provozu je jen jeden ze tří kotlů, i ten jede v létě jen na třicetiprocentní výkon. Po odpojení Siemensu by byl provoz natolik ztrátový, že by se cena tepla zvedla na dvojnásobek.

„Situaci musíme urychleně řešit. ČEZ nám předložil tři varianty a jako nejvýhodnější se jeví vybudování nové kotelny s teplovodním systémem. K tomu bude třeba rekonstruovat domovní výměníkové stanice. Návrh ještě posoudí nezávislý auditor. Pokud by variantu nedoporučil, jsem připraven svolat mimořádné jednání zastupitelstva. Situace je vážná,“ řekl starosta Zdeněk Jirásko (ODS).

Město navíc musí zpět vykoupit svůj bývalý majetek, který kdysi vložilo do své teplárenské společnosti Esmo. Ta šla do konkurzu v září 2006 a s jejím majetkem dnes disponuje správce konkurzní podstaty. Do 10. března má sdělit, za jakou částku majetek městu prodá. Podle starosty Jiráska nemusejí mít lidé obavy ze zvýšení ceny tepla.

Přečtěte si: Siemens počká, až město postaví vlastní kotelnu