První ze série nehod se odehrála ve čtvrtek 8. února. Jízdu na mokré silnici nezvládla čtyřiašedesátiletá řidička, které jela ve Škodě Fabia ve směru na Libivou.

„Při průjezdu pravotočivou zatáčkou nepřizpůsobila rychlost a dostala smyk, který se snažila vyrovnat. Tento manévr však nezvládla, přejela do protisměru a vyjela mimo silnici, kde narazila do dopravní značky a směrového sloupku,“ uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Auto se zastavilo až v poli. Vše se naštěstí obešlo bez zranění, škoda byla 55 tisíc korun.

Řidič dodávky narazil u Sobotína do stromu, 9. února 2024
Dvě nehody na Šumpersku. Jedno auto v poli, druhý řidič narazil do stromu

Další nehoda na témže místě omezila dopravu v pátek po poledni. Jednačtyřicetiletý řidič vozu Ford Transit dostal na mokré vozovce smyk. Manévr nezvládl, přejel do protisměru, kde narazil do vozu Suzuki Vitara.

Nehoda se i tentokrát obešla byla bez zranění, škoda se však vyšplhala na půl milionu korun.

O pouhý den později opět v téže lokalitě následovala další bouračka. „Řidič vozu značky Ford Transit se lekl protijedoucího vozidla, strhl řízení vpravo a sjel mimo silnici na pole,“ popsala policejní mluvčí Neubauerová.

Škoda dosáhla jen osmdesát tisíc korun, dva spolujezdci však utrpěli zranění. Na místě přistával vrtulník zdravotnických záchranářů.

Úsek častých dopravních nehod u Libivé na Mohelnicku.
Bouračky co týden. Rizikové místo u Libivé vyřeší asi až nová dálnice

Podobná série nehod se u Libivé stala v půli loňského prosince. Podobně jako nyní se řada z nich odehrála, když byla vozovka po dešti nebo sněžení mokrá. V úseku sice pro tyto situace platí snížení rychlosti na šedesát kilometrů v hodině, jenže to řada řidičů nedodržuje.

Kritické esíčko v dohledné době čekají úpravy. „U odbočky na Květín dojde za vhodných klimatických podmínek (cca květen–červen) k úpravě povrchu. Provedeme protismykovou úpravu povrchu, takzvanou rocbindu. Rozsah protismyku či barva jsou předmětem dalších jednání,“ uvedl Miroslav Mazal z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda citroenu u Libivé, 11. prosince 2023
Šofér citroenu smetl zastávku u Mohelnice, skončil v nemocnici

Rocbinda je obchodní označení směsi, která se pokládá na vozovku ke zkrácení brzdné dráhy automobilů až o jednu třetinu. Zároveň pomáhá ke zklidnění dopravy a svou charakteristickou sytě červenou barvou upozorňuje řidiče na hrozící nebezpečí.

Vysoké učení technické v Brně během jejího testování zjistilo, že její užití vede ke snížení nehodovosti o více než čtvrtinu. Podle některých zdrojů na tomto povrchu za mokra klesl počet nehod dokonce o dvě třetiny.