Při výběru lídra kandidátky ho v tajné volbě podpořili jen tři členové ODS přítomní na sněmu. Naopak třicet hlasů dostal bývalý starosta a předseda sdružení Ladislav Kavřík. Má tak velkou šanci znovu usednout do křesla, které mu patřilo skoro osmnáct let. Na Zdeňka Jiráska zbylo při sestavování kandidátky desáté místo.

„Takové postavení jsem odmítl, a protože jsem pravicově založený člověk, nebude mé jméno figurovat ani na žádné jiné kandidátce,“ řekl Jirásko

V únoru 2008 vyřešil své straně složitou situaci, když po nuceném odchodu Ladislava Kavříka opustil manažerský tým Siemensu a převzal starostovskou židli. Kavřík musel politickou kariéru vzdát kvůli rozsudku v kauze Esmo, kde byl odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele. Později ale uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu, který rozsudek v plném rozsahu zrušil. Ztráta mandátu byla ale nevratná.

Zdeněk Jirásko dostal před čtyřmi lety od voličů největší počet hlasů z kandidátky ODS. Tak velkou ztrátu podpory své strany teď nečekal.

„Měli jsme s panem Kavříkem na některé věci rozdílné názory a panovala tu určitá dvojkolejnost ve vedení ODS a města. Ve volebním projevu jsem řekl, jakou mám představu o rozvoji Mohelnice a nástrojích, jakými toho dosáhnout. O správnosti svého řešení jsem přesvědčený. Ladislav Kavřík měl představu jinou,“ řekl Jirásko.

Ještě není rozhodnut, co bude po odchodu z radnice dělat. „Tato životní etapa pro mě končí. Variant, jak dál, je několik, nevylučuji ani návrat do Siemensu,“ řekl starosta.

Je v podobné situaci jako někdejší lídr ODS v Šumperku, současný místostarosta Marek Zapletal. Také on už letos postavení lídra kandidátky neobhájil. V Zábřehu ODS se současným starostou Zdeňkem Kolářem nepočítá vůbec.

Co si o šachové partii v mohelnické ODS myslí občané?

„Je za tím zákulisní boj bývalého starosty o návrat na radnici. Doufám, že mohelničtí voliči budou soudní a kroužkováním to překazí stejně jako v parlamentních volbách lidé vykroužkovali Ivana Langera,“ řekl známý mohelnický podnikatel Miroslav Marek.

Další z místních podnikatelů Martin Vaňourek je naopak přesvědčen, že Zdeněk Jirásko se ve funkci starosty neosvědčil.

„Osobně jsem do něj vkládal velké naděje, ale nesplnil je. Udělal víc chyb, jednou z nich byla nedostatečná komunikace se zastupiteli včetně těch z ODS. Před volbou deklaroval týmovou práci, ale ta se podle mě nekonala. Nedivím se, že v ODS nedostal znovu podporu,“ řekl Vaňourek.