Město proto chystá výměnu doplnění stávajícího kamerového systému i rozšíření počtu přístrojů do dalších lokalit.

„Vandalové tady jsou a také bezdomovci za sebou často nechávají nepořádek. Rozšíření počtu kamer není špatný nápad. Může to ale pomoci policii dopadnout pachatele. Otázkou je, kde budou umístěné, protože bezdomovci jakoby vyhledávali místa, kam kamery nevidí," míní Oksana Sedláčková z Mohelnice.

Podobného názoru je i dvojice mladých dívek.

„Chtělo by to určitě víc kamer, hlavně kvůli bezpečnosti. Měly by se umístit především k marketům do nákupní zóny, kde se často scházejí bezdomovci," shodly se Kristýna Pechová z Police a Marie Horáková z Bezděkova, které do Mohelnice pravidelně jezdí.

Město každoročně zaplatí desítky tisíc za opravy škod na svém majetku, které způsobí vandalové. Poslední dobou přibývá případů, které sice policie řeší, ale zůstanou neobjasněné. „Způsobenou škodu pak zaplatí město," upozornil starosta Mohelnice Pavel Kuba.

Úředníci tak museli řešit například vyvrácené značky, nabourané sloupky, polámané stromy, zničené lavičky a odpadkové koše, pomalované zdi nebo poškozené sloupy veřejného osvětlení.

„Hodně nás vandalismus trápí třeba v nedávno zrekonstruovaném parku Pod Hradbami," řekla místostarostka Jana Kubíčková.

Lepší obraz, širší záběr

V současnosti město hlídá šest kamer, které jsou napojené na místní oddělení Policie ČR.

Ještě letos starší otočné kamery doplní nové. Ty budou umístěné v menší výšce než stávající, což umožní snadněji rozeznat pachatele.

„Nové kamery budou mít lepší příjem a kvalitnější obraz se širším záběrem," vysvětlila Jana Kubíčková.

Kamerový systém se napojí na optickou síť. Díky tomu město získá větší možnosti přenosu a záznamu pořízených dat.

Na svém posledním zasedání zastupitelé schválili i rozšíření počtu kamer. Pokrýt by měly další lokality, kam nynější přístroje nevidí. Radnice bude usilovat o dotaci na jejich pořízení. V plánu má zdvojnásobení počtu kamer.

S vandalismem ale město bojuje i jinak. Nedávno vyzval starosta občany v městském zpravodaji, aby takové případy nafotili na mobil a snímky poslali na sekretariát radnice. Zaručil jim přitom anonymitu.

Kamerové systémy, které hlídají pořádek v ulicích, si pořizují i menší města. Problémové lokality jsou tak pod drobnohledem například v Hanušovicích.

Spolu se zřízením městské policie přispěly kamery k tomu, že v Hanušovicích za jediný rok klesla kriminalita o třetinu.

VÍCE: Zločinnost na Hanušovicku klesla o třetinu, výrazně ubylo násilí