Celá republika tvoří jeden volební obvod, takže na kandidátkách jsou lidé napříč všemi kraji. Regiony ale nejsou zastoupeny rovnoměrně.

Například na volebních soupiskách nejsilnějších českých stran - ODS, ČSSD a KSČM - není z obou okresů nikdo. Naopak strana Libertas.cz jich má ze Šumperska dokonce pět včetně starosty Loštic Ctirada Lolka na čtrnáctém místě.

Silné zastoupení třemi jmény má Šumpersko u Nezávislých, kde je mohelnická zastupitelka Jana Hamplová dokonce na druhém místě, a jako jediná z našeho regionu tak má šanci na zvolení. Záleží na tom, jestli Nezávislí zopakují minulý výsledek a získají opět dvě křesla.

„Šance si netroufám odhadnout. Zdá se to jako marná snaha, ale tvrdím, že by byl hřích nepokusit se současné politiky vystřídat. A vadí mi, že televize, která je pro zviditelnění velmi důležitá, malé strany opomíjí. Říkají, že nemáme preference, ale jak je získat, když o nás lidé nevědí?“ řekla Hamplová.

JANA HAMPLOVÁ

Pokud by uspěla, přerušila by svou advokátní praxi, zastupitelkou Mohelnice by ale zřejmě zůstala. Na soupisce Nezávislých je mimo jiné i starostka Sudkova Milena Sobotková.

Na kandidátce lidovců, kteří mají dnes v Evropském parlamentu dvě křesla, je na nevolitelném sedmém místě Ivo Vykydal, současný náměstek ministra dopravy, dříve šumperský místostarosta.

„Svou kandidaturu chápu jako podporu současného poslance a bývalého hejtmana Olomouckého kraje Jana Březiny. Za pět let se v Evropském parlamentu dokázal velmi dobře prosadit, dnes je opět jedničkou na kandidátce KDU-ČSL,“ řekl Vykydal.

Jesenicko má na soupiskách volebních stran jediného zástupce: místostarosta Jeseníku Jiří Staňa (SZ) je na šestnáctém místě kandidátky strany Starostové a nezávislí - vaše alternativa.

Volit budeme 22 poslanců na pět let

  • Volební místnosti se otevřou v pátek 5. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 6. června od 8 do 14 hodin.
  • Volit lze i v jiném volebním okrsku, než kde je volič zapsán do seznamu, na vyřízení voličského průkazu je ale už pozdě, termín pro žádost o vydání průkazu uplynul 21. května.
  • Občané 27 zemí Unie zvolí 736 poslanců na příštích pět let. Česká republika tvoří jeden volební obvod a zvolení čeští kandidáti obsadí 22 křesel, tedy o dvě méně než dosud. Křesel ubylo po přistoupení dvou nových států.
  • Dnes Česko zastupují poslanci šesti stran: ODS (9 poslanců), ČSSD (2), KDU-ČSL (2) a KSČM (6), Nezávislí (2) a SNK Sdružení nezávislých a Evropští demokraté (3).
  • Výsledky voleb budou známy až v pondělí 8. června, protože sčítání hlasů začne teprve v neděli v deset večer. Volby se totiž konají ve všech členských zemích Unie podle národních pravidel. Někde začínají už 4. června a v devatenácti zemích se volí až v neděli.