Zatímco radní vyčkávají, jak dopadne správní řízení o vyklizení skládky, opozice zejména z řad strany Nezávislí v čele s Janou Hamplovou opakovaně varuje před finanční pohromou.

„Nejhorší varianta je nepodnikat nic. Neměli bychom riskovat,“ apelovala Jana Hamplová na kolegy v diskusi v závěru posledního jednání zastupitelstva.

Skládka leží z větší části na katastru obce Líšnice, která byla před rokem 1990 jednou z mohelnických osad. Na rekultivaci si město před lety najalo soukromou firmu, ta ale místo rekultivace dál vozila na skládku odpad. Líšnici se podařilo zastavit návoz až v roce 2003 na zásah hejtmana. V té době byla skládka už sedm metrů vysoká, tedy o polovinu vyšší, než ukládal projekt rekultivace.

Mohelnice se pak pokoušela skládku zlegalizovat, tedy získat nové stavební povolení k rekultivaci. I ta by byla drahá, odhady mluví o 15 milionech korun, ale několikanásobně dražší by bylo ty tuny odpadu odvézt.

Povolení by Mohelnice od stavebního úřadu získala, ale s jednou podmínkou: musela by být majitelem pozemků, na nichž odpad leží. A v tom je kámen úrazu. Dohoda s Líšnicí o koupi vázne na ceně. Obec chce šest milionů, což je pro vedení Mohelnice nepřijatelné, protože znalecký posudek ocenil pozemky na necelého půl milionu korun.

Dnes je situace taková, že mohelnický stavební úřad vydal koncem roku 2009 rozhodnutí o odstranění odpadu a město Mohelnice se proti tomu v lednu odvolalo.

„Dokud probíhá správní řízení, nemůžeme do věci vstupovat,“ řekl starosta Zdeněk Jirásko. Opozice si ale myslí pravý opak.

„Jestli odvolání prohrajeme, bude pozdě svolávat jednání a něco řešit. Je to jako radit se o taktice hry po zápase. Postoj vedení radnice nechápu, když je město finančně ohroženo,“ varovala Jana Hamplová.

Nakonec opozice dosáhla toho, že radní svolají na téma skládky neveřejnou pracovní poradu zastupitelů. Termín do jednoho měsíce se opozici prosadit nepodařilo.

Na řešení skládky a dohodu s Líšnicí apelovala Jana Hamplová v minulých letech už mnohokrát. V dřívějších letech ovšem zároveň zastupovala ve sporu s Mohelnicí jako advokátka Líšnici. Obec podala už v roce 2003 na Mohelnici žalobu o vyklizení nelegálně uloženého odpadu. Soud o věci dosud nerozhodoval. Čeká na výsledek správního řízení.