Pro příchozí byly připraveny atrakce a zábavný program, ale především možnost nahlédnout do výrobních prostor závodu. V něm pracuje tři a půl tisíce lidí, a je tak jedním z největších zaměstnavatelů v celém Olomouckém kraji.

„Pracuje tady náš strejda. Zajímalo nás, jak to v Helle vypadá,“ popsala jedna z příchozích Jana Procházková motivaci své návštěvy.

V závodu se vyrábí světlomety pro zhruba dvacítku modelových řad vozidel, ročně se jedná o miliony kusů. Některá dnešní světla toho přitom umí mnohem více, než jen zapnout a vypnout žárovku. Připomínají spíše menší počítač.

„Tento světlomet pro rozsvěcování jednotlivých funkcí nepoužívá samostatné kabely, ale řídicí jednotku, která s automobilem komunikuje přes pět pinů. Automobil vyšle signál, že chce rozsvítit blinkr, řídicí jednotka ho vyhodnotí a blinkr rozsvítí,“ popsal na jednom ze stanovišť zaměstnanec závodu Miroslav Brokeš.

Některé modely umí světelný rok samy regulovat. „Kamera detekuje pouliční lampy a světlomet přepne do městského módu. Světlo se rozvine do krajů, aby neoslňovalo okolí. Světlomet umí rozložit světelný tok i tak, aby protijedoucí auto nebylo oslněno, ale vy jste viděl, co se okolo děje,“ ukázal jeho kolega Libor Zbožínek.

Závod disponuje vlastním vývojovým centrem a zkušebnami. V nich se výrobky testují na odolnost proti vibracím, prachu nebo stříkající vodě. Řada procesů v Helle je automatizovaná, důležitou roli zde hrají roboti. I přesto je lidská síla nezastupitelná.

„Je velká poptávka po kvalifikované pracovní síle, programátorech, seřizovačích. I seřizovači v dnešní době vytváří programy a udržují toto sofistikované zařízení v chodu,“ poznamenal vedoucí předvýroby Jan Horneš.