Dlouhý emotivní projev měla na posledním jednání ve středu 26. října opoziční Jana Zwyrtek Hamplová (Nezávislí). Podrobila tvrdé kritice Miketovo roční působení ve funkci a zejména jeho kroky kolem ohrožení evropské dotace na rekonstrukci kanalizace. Bez dotace se projekt nedá uskutečnit, což by Mohelnici přivedlo do velkých potíží. Starosta kvůli tomu před čtrnácti dny svolal mimořádné jednání, kde zastupitele o hrozbě informoval.

„Jednání svolal amatérsky a zcela nepřipraveně, nebyl schopen srozumitelně vysvětlit, o co vlastně jde. Zastupitelům také lhal. Například sděloval, že nemá materiály k projektu, ale já jsem zjistila, že si je jen zapomněl vyzvednout,“ řekla mimo jiné Hamplová. Podle jejích slov neměl starosta zastupitele svolávat, protože v době probíhajících jednání s Unií tím přispěl k negativnímu obrazu projektu a ohrozil ho.

„Aleš Miketa nemá na to zastávat funkci starosty a měl by sám odstoupit. Mohelnice není pokusný králík. Nebyli jste zvoleni proto, abyste drželi tuto koalici a pana Miketu ve funkci za každou cenu,“ apelovala Hamplová na koaliční zastupitele.

Aby svému vystoupení dala opozice patřičnou váhu, opustila pak sál. Z jednání odešlo šest Nezávislých (bez Svatoslavy Karafiátové, která před časem klub Nezávislých opustila) a dva lidovci.
Předtím se někteří členové koalice starosty zastali.

„Projev Jany Hamplové nebyl věcný, ale politický. Ani po roce nepochopila, že prohrála volby a že by se měla naučit s realitou žít,“ řekl Martin Vaňourek (VV).

Podobně včera situaci komentoval Petr Wolf (KSČM): „Vystoupení Jany Hamplové je projevem neukojené ambice stát v čele radnice. Má snahu zbavit se Mikety a dosednout na jeho křeslo. Ale zapomíná, že těch potřebných jedenáct hlasů nemá šanci dostat,“ řekl Wolf.

Je přesvědčen, že minulé mimořádné zastupitelstvo svolal starosta Miketa v dobré víře nenechat si pro sebe informace, které mohou Mohelnici zásadně ovlivnit. Pokud by totiž nepostavila novou čističku, hrozila by jí od státu pokuta milion korun ročně. „Měli bychom spíš starostovi pomoci, a ne mu podrážet nohy,“ zdůraznil Wolf.

Místostarosta Pavel Kuba (ČSSD) použil metaforu o Jaromíru Jágrovi, který ač špičkový hráč, nebyl v národním mužstvu jmenován kapitánem, a přesto hrál a sloužil týmu.

Jana Hamplová ve svém projevu naznačila, že ani koalice není v názoru na působení Aleše Mikety ve funkci starosty zcela jednotná a že na radnici mezi koaličními partnery nepanuje důvěra. „Dělají se protichůdné kroky, nebo naopak v určitých rozhodnutích nikdo nechce přijmout odpovědnost. Úředníci jsou často posílání od jednoho k druhému, aby nakonec nerozhodl nikdo. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná,“ řekla Hamplová.

Místostarosta Antonín Navrátil (TOP 09) na dotaz Deníku řekl, že TOP 09 iniciovala na začátku týdne diskusi v koalici o událostech posledních dnů a hodnotila také, co se jí za rok od voleb podařilo. „Shodli jsme se, že v koaličním projektu budeme pokračovat, nevidíme důvod něco měnit. TOP 09 je v tom naprosto jednotná,“ řekl Navrátil.

Starosta Aleš Miketa nechtěl výzvu opozice komentovat. „Každý má právo říct svůj názor. Já z boje nikdy neutíkám. Myslím, že v brzké době se ukáže, kdo měl pravdu,“ řekl starosta Mohelnice.
Jana Zwyrtek Hamplová se svými Nezávislými volby v roce 2010 vyhrála, získala sedm mandátů a sama měla nejvyšší počet hlasů. Přesto se jí koalici nepodařilo sestavit. Všechny ostatní strany s výjimkou KDU-ČSL se proti ní spojily a vedení radnice obsadily.