A tak si ruku podává Bouzov s Karlštejnem a mohelnickým kostelem, poblíž dolu s pohybujícími se horníky stojí Kramerova vila od přehrady ve Znojmě a na druhé straně pódia kopie vodního mlýna v Křižlicích.

Vedle šestnácti budov je tu šestačtyřicet oveček a čtyřiadvacet figur o výšce od patnácti do dvaadvaceti centimetrů. Mnohé z nich se pohybují.
Stavbami, které ho zaujaly, zabydlel svůj betlém řezbář Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu. Na jesličkách pracoval celých třicet let, až do roku 1988. O dva roky později zemřel. V otcově díle pokračuje od roku 2003 Nedomlelův syn František. Nejprve přidal pětici muzikantů, pak dva chasníky řezající pilou poleno. Letos obohatil jesličky dvěma horníky s rumpálem.

„Horníky jsem umístil blízko dolu. Místa je v popředí betlému pořád dost, s Františkem Nedomlelem jsme dohodnuti, že bude doplňovat další figurky v pohybu,“ řekl správce betlému Pavel Nenkovský, který jesličky už třicet let rok co rok staví

Stavba mu zabere čtrnáct dní práce. Týden si bere dovolenou, druhý týden pokračuje po večerech.
Pro veřejnost se kaple poprvé otevřela po štědrovečerní půlnoční mši a otevřená zůstane až do Hromnic. Teď do konce roku je betlém přístupný denně od deseti do dvanácti a od čtrnácti do sedmnácti hodin, v neděli 30. prosince bude otevřeno až do osmnácti hodin.