Dominantou Moravičan je půlkilometrová náves. Její osu desítky let tvořila cesta vydlážděná žulovými kostkami. Od půli prosince však kámen nahradil asfalt.

„Já jsem byla pro asfalt. Jsem spokojena, mně se to líbí. Kostky byly z kopce, toto je dobré. Uvidíme na jaře,“ řekla důchodkyně, která procházela rekonstruovaným úsekem.

Jiný názor má majitelka místního obchodu. „Já budu plakat ještě dlouho. Kostky, to byla dědina. Spolu s lípou to byla naše chlouba. Udělali z nás průtah, navíc tu postavili nesmyslný ostrůvek. Vykládali nám, jak je podloží pod kostkami úplně rozpadlé. Nakonec ho ani nemohli odbagrovat, jak bylo pevné. Kdyby bývali ty kostky spravili, mohli jsme je mít dál. Ta cesta vydržela osmdesát let,“ vylíčila Helena Homoláková.

Podotkla, že kostky měly i estetickou hodnotu. „Když zapršelo, vylezli jsme ven a dívali se, cesta se leskla jak had. I v létě kostky tak nehřejí. Mělo to tady atmosféru a teď vůbec,“ dodala.

Při plánování rekonstrukce silnice před čtyřmi lety se ve vesnici rozpoutaly o povrchu cesty žhavé diskuse. Podle starostky Jaromíry Saňákové je ale tato věc mezi lidmi už passé.

„Já jsem také příznivce kostek, ale zastupitelstvo to tehdy schválilo takto a přes to nejede vlak. Rozhádat se kvůli silnici? Obec dělají občané a ne silnice. Teď ji máme novou, doufejme, že bude dobře sloužit,“ řekla.

Silnici nechal zrekonstruovat Olomoucký kraj, kterému patří. Místní samospráva chystá v následujících letech rekonstrukci zbytku návsi. Její vzhled by měl zůstat: zachovány budou aleje hrušní i chodníky u domů. Své místo zde najdou i žulové kostky z hlavní cesty, které obec od správy silnic odkoupila a složené jsou v obecním dvoře.

„Budou se jimi dláždit vjezdy k jednotlivým domům. Budeme muset vysoutěžit někoho, kdo je umí dobře položit, abychom to tu měli pěkné,“ dodala starostka Saňáková.