„V současnosti je vše zlikvidováno a spáleno. Počet zaznamenaných ohnisek je třináct, počet nakažených včelstev byl 241," sdělila Hana Brázdová z Krajské veterinární správy v Olomouci.

V těchto dnech vyřizují postižení chovatelé nezbytné dokumenty, aby mohli požádat ministerstvo zemědělství o kompenzace. Včely totiž museli utratit a spolu s úly, rámečky a dalšími hořlavými materiály spálit. Lidem, kteří chovali desítky včelstev, mohly škody narůst až do řádu statisíců korun.

Mor včelího plodu zasáhl chovatele ve Vidnavě a ve Velké Kraši. Podezření na nákazu v okolních vesnicích se naštěstí nepotvrdilo. Nad zákeřnou chorobou však definitivně vyhráno není. Do poloviny února příštího roku musí včelaři ze svých úlů odebrat takzvanou zimní měl a tu poslat na vyšetření. Pokud se ve vzorku objeví nebezpečná nákaza, čekají chovatele klinické prohlídky.

Původcem moru včelího plodu je bakterie, která napadá larvy včel. V jejich tělech se množí a larvu pak doslova rozpouštějí jedovaté látky. Včelstvo postupně slábne a do několika let hyne.

Onemocnění se Vidnavě a okolí vyhýbalo desítky let. „Nákaza pravděpodobně přišla z Polska. Tam se neléčí a včelu neuvážete," sdělil před časem jeden z postižených včelařů Jindřich Macík.