Přesto se podařilo, že Jesenicko je konečně z větší části průjezdné i pro těžká auta. Mnohem hůř jsou na tom obce. Při loňských povodních utržily citelné rány.

V nejhorší situaci jsou Bernartice

Obec, kterou rozděluje potok na dvě části, je protkaná mostky starými i více než sto let. Pro řadu domků jsou často jedinou spojnicí se světem. Velká voda zde loni poškodila osmnáct mostů. Šest z nich je ve velmi špatném stavu. „Lidé přes ně sice projíždějí, ale s velkým rizikem. Kdyby chtěli opravovat dům, tak k nim nákladní vůz se stavebním materiálem neprojede,“ přiblížil situaci starosta Bernartic Mojmír Michálek (ODS).

V havarijním stavu jsou dva mosty. „U domu Nováčkových zcela chybí opěrná zeď. Museli jsme konstrukci mostu zatížit, aby nám nespadl do potoka,“ řekl starosta. Rodina se k domu dostane jen po úzké lávce. S autem neprojedou, v cestě mají betonové panely, které drží stavbu pohromadě. Druhý nejhorší je klenbový most u zámečku. Vjezd na něj radnice zatarasila. I když situace v Bernarticích vypadá na první pohled hrozivě, stačily by obci na opravu tři miliony korun. O pomoc radnice požádala ministerstvo pro místní rozvoj. I tři miliony korun jsou pro malou obec velkou částkou.

Velké škody napáchala povodeň i ve Staré Červené Vodě, kde živel urval i kus silnice. „Voda podemlela pět mostů. V některých místech kameny z opěrných zdí odpluly směr Polsko,“ řekl starosta Staré Červené Vody Josef Podlaha (nez.). Do oprav se však prozatím nepouští. Povodí Odry připravuje rozšíření koryta.

Čekání na dotace

Na finanční injekci od kraje zatím marně čeká Kobylá nad Vidnavkou, na opravu obecního mostu nemá peníze. „Potřebujeme milion korun, ale zamítli nám to. Most poškodila velká auta, železná konstrukce je zkorodovaná a statik povolil průjezd jen pro vozy do tří a půl tuny,“ řekla starostka Kobylé nad Vidnavkou Milena Kamená (nez.).

Velkou zásluhu na tom, že se po Jesenicku dá jezdit poměrně bezpečně, má Olomoucký kraj. S pomocí evropských fondů čerpaných na akce určené pro příhraničí, investoval do oprav silnic a mostů v loňském roce desítky milionů korun.

Obnovy se dočkaly mosty na silnici mezi Mikulovicemi a Zlatými Horami a na trase Žulová – Vidnava. „Letos budeme opravovat dva mosty v Travné. Za přibližně sedmdesát milionů korun budeme v rámci příhraniční spolupráce rekonstruovat silnici i s mosty na trase Javorník – Vidnava – Mikulovice,“ přiblížil plány krajský radní Petr Polášek.

Stesky řidičů a zejména podnikatelů, kteří nemohou na silnice kvůli zdevastovaným mostům s těžkými náklady, chápe. „Situace je odpovídající stavu, v jakém jsme silnice druhé a třetí třídy převzali. Zadluženost je v rámci kraje dvanáct miliard, z toho dvě miliardy váznou na mostech,“ řekl radní kraje Petr Polášek.

Kraj v posledních letech vyvíjel intenzivní tlak i na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se loni na Jesenicku pustilo do oprav strategických silnic. Jedna vede k přechodu v Bílém Potoce a právě kvůli malé únosnosti mostů zastavilo před lety ředitelství jednání o povýšení přechodu pro kamiony a podnikatelé museli objíždět desítky kilometrů do Bartultovic.

Druhá silnice vede k přechodu ve Zlatých Horách. „Ve špatném stavu byl most v Širokém Brodě. Šlo o stavbu z počátku devatenáctého století, byla ještě dlážděna kostkami a měla únosnost asi patnáct tun,“ přiblížil situaci provozní náměstek ŘSD Pavel Študent.

Na silnici vedoucí z Červenohorského sedla do Bílého Potoka opravilo ředitelství dva mosty. „Tady chceme pokračovat dále. Letos na této silnici opravíme dalších pět mostů, které nevyhovují únosností,“ dodal Študent.

Je ve vašem okolí také nějaký most ve špatném stavu? Pošlete nám jeho fotografie na e-mailovou adresu ivo.opletal@denik.cz.