Podle šumperského policejního mluvčího Miloslava Svatoně majitelé aut stále zapomínají na okřídlené heslo, že auto není trezor. „Když se občas podívám do aut stojících před supermarkety, nechce se mi věřit, co všechno uvnitř zahlédnu. I když motoristy neustále upozorňujeme, že je vystavování cenností ve vozidle nebezpečné, zcela to ignorují,“ řekl Svatoň. Vykradení auta se přitom jen velmi těžko objasňuje. „Ve většině případů je ztráta cenností z vnitřku auta skutečně chybou majitele, který tam drahocenné věci nechá ležet, aniž by si uvědomoval, jak jednoduchou pak má zloděj situaci,“ dodal Svatoň.

Pokud zloděj vidí, že v autě nic není, zpravidla jej nechá na pokoji. Některým majitelům může vzniknout nemalá a zbytečná škoda, když zloděj rozbije okno auta, jen aby se podíval, co je v balíčku ponechaném na sedadle. Nejlákavější jsou pro zloděje drahá a snadno prodejná autorádia. Zatím poslední takový případ, který policisté řešili, se stal minulý týden v Šumperku. Neznámý poberta tam během noci rozbil sklo u dveří osobního auta a přivlastnil si autorádio s přehrávačem v hodnotě devíti tisíc korun. Jedním ze způsobů, jak takovým krádežím předcházet, je vždy odejmout přední panel autorádia. Když už majitel o přístroj přijde, měl by mít zapsáno jeho výrobní číslo. „Díky tomu je později jednodušší dohledat ukradenou věc. Existuje již totiž velmi rozsáhlá databáze, do níž se čísla vkládají. Pokud je pak autorádio někde zabaveno a je podezření, že může pocházet z trestné činnosti, srovná se jeho výrobní číslo s čísly z databáze a pravý majitel může svůj majetek získat zpět,“ popsal Miloslav Svatoň, jak se postupuje při hledání ukradených autorádií.

Kromě výrobních čísel je dobré si poznamenat odlišnosti, kterými se věci ohrožené krádeží vyznačují. U autorádií to může být například odštípnutý kousek plastu či škrábance. Někteří lidé si věci poznačují dokonce úmyslně a díky značkám, o nichž vědí, je dokáží snáze identifikovat.