Jezdci Jeseníky projeli na krosových motocyklech speciálně upravených pro jízdu na sněhu. Dopoledne vystartovali pravděpodobně od lokality Kopřivná v Malé Morávce údolím Moravice kolem hory Temná a Velkou kotlinou si to zamířili na Vysokou holi.

Následně projeli kolem Petrových kamenů na Malý Děd a lyžařskou magistrálou na Červenohorské sedlo. Poté skupinka pokračovala na Keprník, Šerák, Ramzovou, zpět na Šerák a do okolí Vozky.

Část trasy jeli jezdci lesním porostem, část po zasněžených cestách nebo po horských holích. „Použili patrně upravená endura se systémem pro zimní provoz. Enduro má poměrně malou nádrž a z některých fotografií je vidět, že na bocích měli malé kanystry. Po cestě si zřejmě dotankovali,“ uvedl Pavel Jurka, specialista práce s veřejností Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Ski centrum Oaza v Loučné nad Desnou, 20. ledna 2024
Malá střediska v Jeseníkách: permanentka za polovic a pohodová lyžovačka

Na sociálních sítích se ozvali svědci, kteří motorkáře spatřili. Například Barboru Chovancovou skupina míjela po 10. hodině u rozcestníku Temná. Další svědci je spatřili přímo na hřebeni. „Viděli jsme je, bohužel mně telefon zrovna umřel a přítel je nestihl vyfotit. Kouřili nad Velkým Kotlem, poté odjeli směr Vysoká Hole. Bylo něco málo po jedenácté hodině,“ uvedla na sociální síti Facebook Marie Dimiděnková.

Další svědek skupinu zahlédl okolo 12. hodiny nad sjezdovkou za Figurou, když mířila na Petrovy kameny. „Tři borečky na upravených kroskách jsem potkal v sobotu okolo 13. hodiny u Vřesové studánky,“ napsal Břetislav Nakládal.

Strážce přírody, který byl ve službě nedaleko Pradědu, zavolal policii. „Oznámení jsme přijali v sobotu kolem poledne. Byli zapojeni policisté z obvodních oddělení Jeseník, Velké Losiny a kolegové z Moravskoslezského kraje,“ řekla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Policejní hlídky ve skiareálech v Beskydech a Jeseníkách - leden 2024.
Policejní hlídky v Jeseníkách dohlížejí na lyžaře, asistují horské službě

Oznamovatel podle jejích slov skútry přímo neviděl, informace měl zprostředkované. „Neposkytl nám ani žádné podrobnější informace, trasu, kterou by měli jet, popis těch skútrů. Kolegům, kteří oznámení prověřovali, se nepodařilo potvrdit, že by projížděli trasou, kterou nám nahlásil. Nenašli žádné stopy, ani lidé, kteří se v daných místech od ranních hodin pohybovali, policistům nepotvrdili, že by skútry těmito místy projížděly,“ dodala Tereza Neubauerová.

Podle ochranářů občas někdo na sněhu v CHKO motorovým vozidlem projede, jízda v takovém rozsahu však byla patrně první. Jezdci na motocyklech projeli dvě národní přírodní rezervace: Praděd a Šerák-Keprník. Svým konáním porušili několik prvních předpisů, přinejmenším zákon o lesích a zákon o ochraně přírody a krajiny.

Správa CHKO Jeseníky proto požádala o pomoc veřejnost. 

„Uvítáme nové informace, týkající se zejména místa vykládky či nakládky jejich strojů, případně Vámi pořízené fotografie či videa bezohledných jezdců, které jste možná na výletě toho dne potkali,“ vyzvala Správa CHKO na sociálních sítích.

Zatímco řada lidí v hojně sdíleném příspěvku na sociálních sítích počínání motorizovaných vandalů odsoudila, někteří jejich počínání zlehčují. „Ta devastace je kde? Ten uježděný sníh a trocha opadaného jehličí?“ ptal se například Richard Trubač.

Pavel Jurka uvedl, že v počínání motorkářů je kromě ohrožení přírody i společenská nebezpečnost. „Kromě reálného rušení ohrožených druhů živočichů, například jeřábka lesního, který přezimuje přímo v lesních porostech, je tam společenská škodlivost, bezohlednost vůči ostatním návštěvníkům hor, kteří přijedou za sportem, přírodní estetikou, odpočinkem a čistým vzduchem,“ řekl.

Nelegální chování motorkářů nelze jednoduše srovnávat například ani s těžbou dřeva. „Je jasný nepoměr mezi průjezdem v národní přírodní rezervaci, v nejcitlivějším subalpinském bezlesí, a mezi hospodářským lesem v třetí zóně CHKO,“ dodal Pavel Jurka.

Tohle hory nepamatují. Banda na skútrech řádila v Krkonošském národním parku.
Zaplatí 100 tisíc! Za řádění v Krkonoších dostali skútraři maximální pokuty

Podobný incident se stal před čtyřmi lety v Krkonošském národním parku. Skupina jezdců na čtyřech pásových terénních motocyklech a jednom sněžném skútru projela téměř celé Krkonoše.

Pohybovala se zejména v nejpřísněji chráněné zóně parku mezi Horními Mísečkami a Obřím dolem. Strážci přírody a policisté tehdy jezdce chytili, každému byla vyměřena stotisícová pokuta.