Vede od Tetřeví chaty k rozcestí Pod horní nádrží, kde lesáci staví nový srubový přístřešek pro turisty, pak na rozcestí Pod Homolí a k chatě Margaretě a má zelené pásové značení. Celý okruh od Margarety k Tetřeví chatě doplňuje bývalá bíle značená trasa, kterou značkaři přemalovali nazeleno. Vznikla tak souvislá, třináct kilometrů dlouhá cyklotrasa.

Z rozcestí Pod Homolí pak vyznačili novou přes kilometr dlouhou bílou trasu na sedlo Branka, odkud se dá sjet do Vernířovic.

„Trasy jsou v terénu sice už vyznačeny, ale zatím nemají na rozcestích směrovky, protože ještě není vyřešeno jejich financování,“ řekl šéf značkařů David Mičunek. Připomněl také, že mezi Tetřeví chatou a Margaretou se v současné době opravuje lesní cesta, takže jízdu tudy ještě pár týdnů nedoporučuje.

V zimě pak má být celý zelený okruh udržován rolbami, takže vznikne ideální trasa pro běžkaře. Ti se stejně jako cyklisté mohou dostat nahoru lanovkou z areálu Kouty. Od horní stanice lanovky je to k výchozímu bodu nového cyklookruhu u Tetřeví chaty asi kilometr.

„Zdatnější cyklisté mohou vyjet po červené trase z Kout až na rozcestí Pod horní nádrží. K Tetřeví chatě se dá vyjet po červeně značené takzvané Uhlířské cestě i Loučné nad Desnou,“ informuje David Mičunek.

Zatímco cyklotrasy prošly schvalovacím procesem bez problémů, horší je to s dvěma trasami pro pěší turistiku v oblasti Mravenečníku. Podle návrhu Klubu českých turistů by dvanáctikilometrová trasa vedla z Kout až na vrchol Mravenečníku, Malou Jezernou a Františkovu myslivnu, šestikilometrová pak z Loučné nad Desnou přes Margaretu na Mravenečník. Značkaři o nich jednali s Lesy České republiky a Správou CHKO Jeseníky, konečné stanovisko zatím nemají, ale vypadá to, že s návrhem z důvodu ochrany přírody neuspějí.