Na komplikace s mrazem upozorňují i horští záchranáři. Lidé by se do hor neměli vydávat bez teplého oblečení a ochranných krémů. Teploty mají podle předpovědi meteorologů navíc nadále klesat.

S lyžemi dnes zůstali malí sportovci v mateřských školách v Olomouci, ale například i v Čekyni na Olomoucku. Kurzy pořadatelé zrušili kvůli tomu, že na svazích v areálu v Hlubočkách se i ráno držely teploty pod minus deset stupňů.

„"V úterý jsme to ještě teplotně zvládli. S tou předpovědí jsme ale nevěděli, co to udělá, tak jsme dnešní kurzy již zrušili. Udělali jsme dobře. V 09:00 tam ještě bylo minus 12 stupňů. Okamžitě jsme to zrušili i na čtvrtek," řekl ČTK ředitel olomoucké lyžařské školy Rok s pohybem Radko Dorazil. Podotkl, že se pořadatelé kurzů řídí v tomto případě vyhláškou.

S tvrdými podmínkami musejí nyní počítat lyžaři i přímo na horách. „Je to mrazivé lyžování. Na noční lyžování se nám návštěvnost prakticky vynulovala. Začne totiž vždy pofukovat vítr a teploty jdou o sedm až osm stupňů níž," řekl dnes ČTK majitel areálu v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka.

Horští záchranáři očekávají největší mrazy v pátek a v sobotu. Dosud zatím žádné omrzliny návštěvníků hor ošetřovat nemuseli. Podle náčelníka Horské služby v Jeseníkách Michala Klimeše by přesto měli lidé při pobytu na horách pamatovat na ochranu.

„Jde hlavně o děti a starší lidi, chránit by si měli uši, nos i tváře. Starší lidé se zdravotními problémy by měli omezit v těchto mrazech námahu a sportování, mohlo by to způsobit nějaké problémy," řekl ČTK Klimeš.

Mráz překonává v regionu i teplotní rekordy. V Jeseníku ráno meteorologové naměřili minus 24,4 stupně Celsia, rekord z roku 1991 tak byl pokořen o 1,4 stupně Celsia. Mrazivé počasí bude podle nich pokračovat i v dalších dnech, mrazy mohou ještě zesílit. V noci na čtvrtek se teploty budou pohybovat od minus 19 do minus 22 stupňů Celsia, ojediněle mohou například v horských údolích poklesnout až k minus 25 stupňům pod bodem mrazu. Ve čtvrtek se přes den budou pohybovat mezi 11 až 14 stupni pod nulou.