„Nikdo neví, zda holubi hynou přirozenou smrtí či je úmrtí způsobené nějakou chorobou. A také nevíme, co s mrtvými ptáky dělat, samozřejmě by bylo dobré, kdyby je prohlédl veterinář. Kdo by to ale zaplatil, nikdo neví,“ řekl obyvatel Gagaginovy ulice Milan Kajnar, který před časem inicioval sepsání petice. Ta vyzývala šumperskou radnici, aby problém s přemnoženými holuby začala řešit. Radnice si zatím vyžádala stanovisko hygieniků.

„V Gagarinově ulici jsme provedli místní šetření, při něm jsme ale enormní přemnožení nezaznamenali. Zprávu jsme odeslali šumperské radnici,“ uvedla Markéta Mrázková z šumperské pobočky Krajské hygienické stanice Olomouc.

Obyvatelům sídliště bydlení znepříjemňuje především všudypřítomný holubí trus, kvůli kterému nemohou věšet prádlo na balkony, znečištěné jsou i parapety. „Balkóny musíme uklízet denně, lidé kteří mají malé děti, mají obavy z infekcí a alergií. Hodně nám také vadí hluk,“ dodal Milan Kajnar.

Šumperská radnice tvrdí, že žádnou zprávu hygieniků zatím neobdržela.

„Pravděpodobně jí dostaneme v příštích dnech. Neočekáváme ale žádné překvapující informace, problém s holuby jsme v lokalitě řešili již několikrát. Město Šumperk na tom zdaleka není nejhůř, sídlí zde větší množství poštolek, pro které jsou holubi a především jejich mláďata obvyklou kořistí. Problém je ovšem v tom, že někteří lidí si na holuby stěžují, ale jiní je zase naopak krmí,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí šumperské radnice Stanislav Ficnar.

Dodal, že radnice na svých nemovitostech plánuje úpravy, především v podobě sítí a zábran, které by holubům zabránili na domech dosedat.

Postup v případě, že lidé najdou uhynulého ptáka, je podle Stanislava Ficnara velmi jednoduchý. Nálezce by měl použít rukavice, mrtvého opeřence vložit do igelitového sáčku a dopravit ho na Krajskou hygienickou správu v Uničovské ulici. Tam je nádoba určená pro mrtvá zvířata, která se vyváží do kafilerie.

Co je dobré o holubech vědět

Holub, který si vybírá místo trvalého pobytu v těsné blízkosti lidských obydlí, je podle encyklopedických údajů velmi nepříjemný společník. Kromě toho, že jeden holub ročně vyprodukuje průměrně deset až dvanáct kilogramů výkalů, je zároveň zdrojem mikrobů, plísní, parazitů a alergenů.

Městské populace holubů se tak významně podílejí na přenosu některých zoonóz, k nejčastějším patří ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza. Holubi jsou rovněž častými hostiteli viru klíšťové encefalitidy. Z prvoků jsou holubi nejčastěji nakaženi trichomonádami a toxoplasmózou.

Nemocní či mrtví holubi se snadno stanou kořistí koček, které jako definitivní hostitelé přenášejí nákazu na člověka, případně na další zvířata.Z alergologického hlediska jsou holubi významným zdrojem roztočů, v jejich hnízdech se jich nachází celá řada druhů.

Společně s ostatními mikroskopickými částečkami jsou základem prachu, roznášeného nejen po napadených objektech, ale i v blízkém ovzduší, a mohou působit jako alergeny.

Čím více je v objektech, především na půdách, velkých vrstev trusu, hnízd a mumifikovaných uhynulých holubů, tím je větší pravděpodobnost výskytu alergických reakcí v nejbližším okolí.