Dům až po strop zaplněný odpadky nepřestává být ani po smrti majitele černou můrou pro obyvatele Bělé pod Pradědem na Jesenicku.

Stačí odhozený nedopalek cigarety a dům, jehož vlastníka objevili před několika dny policisté až s pomocí psa pod hromadami odpadků bez známek života, se promění v hořící pochodeň. Krysy a potkani také nepatří k vítaným sousedům. Než skončí dědické řízení, skládka z centra obce nezmizí.

„Máme obavy. Všechna okna jsou rozbitá a nenechavců je hodně. Největší hrozbou je ale požár. Stačí, když někdo odhodí sirku nebo nedopalek cigarety. V televizních reportážích jsme často svědky podobných neštěstí. V každém případě je dům nebezpečný i pro okolní stavení,“ řekl starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík (nez.).

Se strachem v očích přitom pohlédl na dům, který jeho bývalý majitel proměnil ve skládku. „Požáru se až tak nebojím. Když jsem doma, tak si to pohlídám. Spíš se bojím zlodějů, každý si totiž myslel, že měl spousty peněz,“ řekla sousedka Danuše Jobová. Doufá, že rodina po zesnulém sousedovi dá dům co nejdříve do pořádku. „Jestliže začne foukat, budeme mít odpadky na zahradě všichni a co s tím potom?“ ptá se Jobová.

Objekt je nepořádkem zaplněný až po střechu. Devětaosmdesátiletý majitel trpěl zřejmě psychickou poruchou. Minimálně deset let se i dvakrát denně vypravil do Jeseníku, odkud si přivážel kartony, bedýnky od ovoce a zeleniny údajně na topení.

Vozil si i další harampádí a zbytky jídla. Místnosti zaskládal tak, že zůstaly jen úzké uličky.

Policisté museli v domě chodit po čtyřech. Dokonce i zahrada kolem domu je plná nepořádku. Dům je ideálním místem pro krysy a potkany. V létě se odtud šíří nepříjemný zápach.

Radnice nyní čeká, až skončí dědické řízení. „Budeme tlačit na to, aby dědicové dům co nejdříve vyklidili. Do poloviny roku snad bude vše v pořádku,“ řekl starosta Kružík.

Podotkl, že obec nemá a neměla žádné páky na řešení situace. „Čtyři roky kolem nepořádku chodíme. Čekali jsme na rozhodnutí soudu. Sami jsme doposud nic dělat nemohli. Zkoušel jsem hasiče kvůli nebezpečí požáru. Volal jsem na hygienu kvůli zápachu a hlodavcům. Žádné páky neměl ani odbor životního prostředí, protože majitel domu sice shromažďoval odpad, ale ten nebyl škodlivý přírodě,“ dodal na vysvětlenou Kružík.

Přečtěte si: Muže našli pod horou odpadků