Asi dvacítku nevyužitých budov v areálu získalo před časem od obce Mikulovice hnutí Brontosaurus. Jeho záměrem je vybudovat zde městečko neziskových organizací.

„Vyzvali jsme neziskové organizace v České republice, aby se nám hlásily se svými projekty. Ozvalo se jich kolem šestnácti. Některé zájem postupně ztratily, do dnešního dne jich zůstalo asi deset. V dubnu bychom s nimi měli popisovat smlouvy,“ řekl předseda Hnutí Brontosaurus Jeseníky Tomáš Hradil.

O budovy uprostřed lesů se ucházejí například skauti z Havířova, Lacros klub Kroměříž, šumperská pobočka České tábornické unie, pražská organizace Sedm paprsků nebo Klub přátel Jaroslava Foglara. Získají je do pronájmu nebo do vlastnictví a budou jim zpravidla sloužit pro víkendové akce a letní tábory.

V budovách však není zavedena elektřina, topení nebo voda. Podle Hradila se jedná v podstatě o hrubé stavby, které si budou muset organizace vlastními silami zvelebit.

Představitelé Mikulovic využití areálu vítají.

„Postoj obce k záměru je kladný v tom smyslu, že Hnutí Brontosaurus byly bezúplatně převedeny některé objekty o něž požádali,“ uvedl místostarosta Mikulovic Jiří Šimík.

Úsilí o oživení odlehlého areálu ale maří zloději kovů. „Za posledních čtrnáct dní ukradli čtyři střechy. Policie například chytila zloděje, který si odvážel plechy. Tvrdil, že je našel v lese. Protože nebyl chycen při činu, musela jej policie pustit,“ tvrdí Hradil. Aby se kriminalitě zamezilo, bude Hradil podle svých slov usilovat o to, aby se do areálu někdo trvale nastěhoval.

Obec získala rozsáhlý areál na jaře 2009. Záležitost ale měla háček.

„Vlastníkem pozemků zůstaly vojenské lesy. Převedly se jen objekty a zařízení, které na nich stály. Nastala tak paradoxní situace, kdy pozemky patřily vojenským lesům a budovy obci. Usilovali jsme o to, aby byl areál převeden jako celek. Našim cílem bylo zabránit tomu, aby areál chátral. Zastupitelstvo proto převod schválilo i za těchto podmínek, jinak by obec nad areálem ztratila kontrolu,“ vysvětlil Šimík.

Právě komplikované vlastnické vztahy působí problémy například při hledání investorů.

„Nikdo v areálu nechtěl investovat ve chvíli, kdy sice koupí budovu, ale nebude mít pozemky,“ vysvětlil Šimík. Nyní zde působí několik firem, které zde mají zejména sklady. Důsledkem paradoxní situace je i to, že neziskové organizace, které budou zdejší budovy využívat, budou muset platit vojenským lesům za pozemky nájem.

Vojenský areál u Mikulovic vznikl za 2. světové války jako zajatecký tábor, muniční sklad a továrna. Po skončení války zde bylo soustředěno a následně deportováno padesát tisíc německy mluvících obyvatel Jesenicka. Po odchodu vojenské posádky z Mikulovic v roce 2005 nastal úpadek areálu, který však až do jeho převedení na obec v roce 2009 střežila bezpečnostní služba ministerstva obrany.

Areál se rozkládá na ploše necelých čtyř kilometrů čtverečních. Jeho součástí je i 36 kilometrů asfaltových cest. Část, která je nejblíže Mikulovicím, využívají firmy. Dvě třetiny objektu se nacházejí v lesích. Podle představitelů obce jej lze zčásti využít pro průmysl, z části pro rekreaci.