„Tři kila heřmánku? To je hezké, ale nevyrušuj!,“ upozorňuje žákyni v první lavici důrazně učitelka Božena Hrubá, kterou zahrála přesvědčivě Tereza Holoubková, pracovnice Muzea Komenského v Přerově.

Právě hrané scénky v učebnách z dob socialismu a první republiky zpestřily v pátek večer Muzejní noc, která měla jediné téma - Jan Ámos Komenský. Od jeho narození letos uplynulo 430 let.

Přiblížit osobnost Komenského zábavnou a netradiční formou se podle ohlasů návštěvníků vydařilo. Lidé zaplnili nádvoří zámku, kde zhlédli představení Labyrint světa v podání Divadla Víti Marčíka, ale mohli se zapojit i do zábavného kvízu.

„Rodiče s dětmi musejí projít celkem šest stanovišť. Na prvním jsou obrazy učitele národů z našich sbírek, další zastávka je ve výstavě Kartograf J. A. Komenský, kde se seznámí s Mapou Moravy a dozví se něco o speciálních značkách, jež používal. Ve třídě ze 17. století si zase zkusí, jak se dříve psaly dopisy. Další tři dílny jsou i ve druhém patře,“ přiblížila muzejní pedagožka Jana Trtíková.

Ilustrační foto.
Přerov láká nové zubaře, nabízí jim peníze na rozjezd

Scénkami oživená prohlídka historických učeben návštěvníkům zprostředkovala formou zážitku, jak tehdy učitelé žáky učili, a jak která doba pohlížela na osobnost Komenského.

„Na výstavě paleoartu si pak mohou rodiče s dětmi v keramické dílně vytvořit nějakého prehistorického živočicha,“ řekla.

Komenioložku Muzea Komenského v Přerově Helenu Kovářovou zájem lidí potěšil.

„Myslím si, že se nám podařilo osobnost Komenského přiblížit netradičním způsobem - nalákat na divadlo, dílničky i interaktivní zábavu. Kvíz přivede zájemce i ke Komenského Mapě Moravy, takže se mohou podívat, co všechno je v ní zaznamenané. Nejsou to jen města a vesnice, ale i sklárny, doly, lázně nebo vinice. Dodnes je to také důvod, proč mapu studují historici z různých úhlů,“ vysvětlila.