K tomu ještě zookoutek s papoušky, labutěmi, osly, pštrosy i velbloudem. Jak říká majitel zemědělského skanzenu Milan Havlíček, splnil se mu jeho klukovský sen. „Už od dětství mě vždy přitahovala zvířata a také historie, chtěl jsem mít všechno pohromadě. Začínal jsem jako mladý chovatel, dokonce jsem vyhrál nějakou cenu za liliputku tříbarevnou. A k tomu jsem také sbíral všechno možné, co se komu doma nehodilo. Hodně mi pomohla rodina, věci i zvířata jsem skladoval, kde se dalo,“ vzpomíná Milan Havlíček, jehož muzeum nyní ročně navštěvují tisíce lidí.

S nápadem založení zemědělského muzea Milan Havlíček obcházel instituce ještě před rokem 1989, expozici se snažil umístit do kočárovny žerotínského zámku v Bludově. Zároveň se mu podařilo získat bývalou zemědělskou usedlost v Rapotíně, a když o bludovský zámek začal restituční spor, v rapotínském areálu již zůstal.

Během let se bývalý statek změnil k nepoznání. Expozice nyní zahrnuje tisíce předmětů, které připomínají všední život našich předků. Je možné vidět ruční pračky a ždímačky, zemědělské stroje, hodiny, kamna, nádobí. „Všechny exponáty jsou navíc funkční, velký zájem o prohlídky je především ze strany škol, děti si tak doplňují učivo praktickými ukázkami,“ vysvětlil podnikatel. Samostatnou kapitolou svérázného muzea jsou dopravní prostředky, kde dominují barokní kočáry, k vidění jsou ale také dětské kočárky, v nichž se vozily prababičky.

Děti jsou zase nejvíce nadšené ze zookoutku, kde mají možnost spatřit třeba exotického velblouda. „Jsme zároveň záchranná stanice a například velblouda jsme získali z cirkusu jako mládě. Přišel k nám ve velmi špatném zdravotním stavu, ale snad je z nejhoršího venku,“ doufá Milan Havlíček.