Dvojice mužů, osmačtyřicetiletý a šestapadesátiletý, se rozhodli své úspory zhodnotit investicí do bitcoinů. Zareagovali na internetovou reklamu a po jejím rozkliknutí zadali své kontaktní údaje. Pak už jen komunikovali s „poradci“. Ti je přesvědčili, aby si do svých počítačů, případně mobilů, nainstalovali software pro vzdálený přístup. Na jejich radu pak odeslali ze svých účtů prvotní vklady.
„Tím podvodníkům zpřístupnili internetové bankovnictví. Ve „vybílení“ jejich účtů již nic nebránilo, oběma mužům z úspor nezbylo nic," sdělila policejní mluvčí Marie Šafářová.
První z dvojice přišel o zhruba dva miliony korun. Druhému z účtu zmizelo cirka sto tisíc korun, navíc ale zjistil, že na jeho jméno někdo požádal o úvěr, ze kterého odčerpal asi sto osmdesát tisíc korun. Oba muži se proto obrátili na policii. Případy se nyní zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pro podezření ze spáchání trestného činu podvod.
Jak nenaletět podvodníkům s kryptoměnami?
· Než se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si, jak fungují burzy a investiční platformy a nákup a prodej kryptoměny.
· Ověřte si věrohodnost investičního poradce. Nespoléhejte jen na internetové recenze. Může je napsat kdokoli, i podvodník.
· Za žádných okolností neposkytujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače či mobilu.
· Chraňte své osobní údaje, přístupová hesla a údaje z platebních karet.
· Pozor si dávejte také na reklamy slibující vysoké zisky. Podvodníci si platí reklamní kampaně s odkazy na svoje podvodné stránky. Reklamy se tak mohou objevit i na prověřených webech.