„Na místo se dostavil policejní pyrotechnik, který si předmět převzal. Zjistil, že se nejedná o výbušninu, ale o světlici. Nálezce ovšem značně riskoval, vždy upozorňujeme, aby občané s podobnými nálezy rozhodně nemanipulovali, ale raději zavolali linku 158,“ upozornil mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

I když v tomto případě se jednalo o světlici, nálezy funkční munice nejsou na Šumpersku nijak výjimečné. Například před dvěma lety několikrát pyrotechnici vyjížděli na staveniště poblíž šumperského Kauflandu. Při hloubení základů se totiž začaly objevovat pozůstatky z dob 2. světové války, v místě se kdysi nacházel muniční sklad.

Podle šumperského historika Drahomíra Polácha se nejedná o jedinou lokalitu, kde se podobné nálezy daly očekávat.

„Dalším místem je například bratrušovská střelnice nedaleko Šumperka, kde byl muniční sklad ještě za první republiky, pak ho používali Němci a po nich ještě Sovětská armáda. A že po každé armádě něco zůstane zapomenuté, o tom není pochyb,“ řekl Polách.

Velmi časté nálezy munice jsou stále také v lokalitě Drozdovské pily, kde muniční sklad v roce 1945 německá armáda vyhodila do vzduchu. Granáty a střely dodnes houbaři nacházejí v tamních lesích, často se objeví také v potoce.

Ovšem bezkonkurenční nález starého střeliva policisté zaznamenali před několika lety ve Vysoké u Malé Moravy. Majitel tamní rekreační chaty na výbušninách takřka doslova seděl. To ale zjistil až při čištění staré žumpy, když narazil na desítky kilogramů nábojů a granátů. V žumpě zůstaly z válečných časů.