Žádné jiné investice v rozpočtu nejsou. Bazén vysaje městskou kasu tak, že například na tradiční granty pro kulturní a sportovní akce nezbude ani koruna. Dříve na ně radnice rozdělovala kolem osmi set tisíc korun ročně.

„Letošní daňové příjmy, ale i další příjmy například z prodejů, se nenaplňují. Proti očekávání poklesly o šestnáct milionů korun,“ komentovala návrh rozpočtu vedoucí finančního odboru Barbora Balcárková..

Na straně příjmů má tedy město necelých 273 milionů a vydat chce téměř 314 milionů korun. Nepoměr řeší předpokládaný zůstatek z letošního roku ve výši 40 milionů korun.

Pro rozpočet zvedla ruku jen nejtěsnější většina jedenácti zastupitelů. Proti hlasoval Lubomír Sommer a František John (oba KDU-ČSL) a čtyři zastupitelé za Volbu pro město (VPM). Projednávání rozpočtu provázela velmi ostrá výměna názorů.

Kritikům vadilo zejména to, že rozpočet vůbec nepočítá s obří investicí do rekonstrukce kanalizace, k níž se zavázalo minulé zastupitelstvo. Akci za 650 milionů korun připravují Vodohospodářská zařízení Šumperk s velkým přispěním Bruselu; město Zábřeh přijde na 75 milionů korun. Stavba by měla začít zřejmě už v příštím roce.

Kdyby ji město nakonec odmítlo, zhatilo by tím stejnou investici i v Mohelnici a Lošticích. Zastupitelé dlouze diskutovali o tom, zda je investice pro město závazná. Žádnou smlouvu totiž město nepodepsalo

„Na přípravu toho projektu padlo už 40 milionů. Mohlo by se stát, že by tyto peníze po nás pak mohl někdo chtít a ještě bychom si udělali velkou ostudu,“ varoval Vladimír Caska (VPM) a dodal: „Pro navržený rozpočet nemůžu hlasovat. Nechci, aby moje jméno bylo spojeno s finančním kolapsem města.“

„Mám pocit, jako bychom se báli, že ta oprava kanalizace začne a že budeme muset závazek splnit,“ řekl František John.

Starosta Zdeněk Kolář (ODS) se do rušné diskuse zapojil až na výzvu Aleše Valnohy (VPM), který se ho zeptal na názor.

„Neříkám, že jsem proti kanalizaci. Budou se hledat prostředky, aby mohla být. V rámci možností,“ řekl starosta.

V zákulisních debatách se mluvilo o jediné možnosti, jak kanalizaci řešit: město si bude muset vzít úvěr.

Nulový výdaj na granty udělá čáru přes rozpočet organizátorům řady drobných akcí, kteří s příspěvkem léta počítali. Například festival cestopisných filmů Filmobile dostával třicet tisíc korun.

„Je smutné, že dostaneme příspěvek od kraje i ministerstva a od města bez předchozího varování nic. Bere to chuť do práce,“ řekl organizátor festivalu Martin Strouhal.