Za klaviaturou nástroje se na kúru vystřídali nejen varhaníci, kteří desku letos na začátku srpna nahráli, ale i všichni, kdo se na ní podíleli včetně zvukaře nebo hudebního režiséra.

Mezi interprety nechyběl při koncertu ani varhanář Petr Strakoš, který nástroj před dvěma lety opravoval, a jeho pomocník, patnáctiletý virtuóz Marek Kozák. Oba totiž asistovali i při nahrávce, když museli narychlo v noci přispěchat z Olomouce a rozladěné varhany znovu naladit.

Nahrávka vznikala během tří srpnových nocí, ve dne by ji znemožnily venkovní ruchy.

„Ale ani v noci to nebylo jednoduché. Stačilo, aby při nějaké tiché pasáži skladby projel v dálce za rybníkem vlak, a mohli jsme začít nanovo. Pak zase projela kolem kostela motorka a opět jsme museli hru stopnout,“ vzpomíná na zrození desky koordinátor projektu Vladimír Till.

Sám zachytil zvuk zábřežských zvonů, jímž deska začíná. Povedlo se mu to až na čtvrtý pokus, když zjistil, že bezchybně a bez rušivých zvuků zní nahrávka jen z prostoru farního muzea pod zvonicí. Tam se také usadila zvuková režie při nahrávání skladeb.

Deska mohla vzniknout díky pomoci sponzorů i ochotě dobrovolných nadšenců, pomohla i nadace Život umělce. Na cédéčku znějí převážně skladby francouzské varhanní hudby 19. století, pro které je zvuk zábřežských varhan ideální.

Nástroj na kúru farního kostela svatého Bartoloměje patří k nejlepším v republice. Postaven byl v roce 1955, jeho skříň je ovšem barokní - pochází z roku 1777.

V bookletu cédéčka nechybí historie varhan a informace o všech zábřežských zvonech. Desku si mohli jako první koupit návštěvníci koncertu. Za sto padesát korun bude k dostání například v městském informačním centru.