„Připravili jsme pro ně program, který zahrnoval netradiční pojetí fyziky, přírodopisu, zeměpisu, češtiny i výtvarné výchovy,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

V pátek 9. října dopoledne, kdy akce probíhala, se horní nádrž Dlouhých strání zahalila do nepropustné mlhy.

„Nebylo vidět víc než 20 na metrů, takže první soutěžní disciplína – týmový běh kolem horní nádrže – byla pro děti opravdovým zážitkem. Další program už jsme přesunuli do areálu elektrárny, kde bylo počasí přece jen příznivější,“ upřesnil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

V desetičlenných týmech školáci vyplňovali test o fungování elektrárny, psali příběh o Dlouhých stráních, kreslili své zážitky a na závěr se podívali i do podzemních útrob elektrárny.

„Snažili jsme se pro děti připravit den plný zážitků, díky kterým si lépe zapamatují, jak elektrárna funguje, a zároveň si uvědomí, jaký je voda v různých formách pro náš život důležitá,“ dodal Vítězslav Chmelař.

Elektrárna jako žádná jiná

Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu www.virtualniprohlidky.cez.cz.

Autor: Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ