Putování noční krajinou si získává oblibu u nás i v Polsku. Ti, kteří si chtějí připomenout největší útěk z nacistického zajateckého tábora, který pomáhal organizovat Arnošt Valenta, se dnes večer setkají v Zábřehu. Čekají je trasy patnáct, pětatřicet nebo padesát kilometrů.

Ti, kteří touží spojit noční pochod s modlitbami a pašijovými tradicemi křížové cesty, se dnes večer setkají v kostele v polském městě Lubrza. Čeká je Extrémní křížová cesta (EKC) dlouhá 36 kilometrů, která povede přes Biskupskou kupu a Zlaté Hory na poutní místo Maria Hilfe. EKC dnes startuje i v Jablunkově.

Organizátoři EKC i Memoriálu Arnošta Valenty apelují na účastníky, aby si vzali baterky a reflexivní prvky. Účastníky EKC navíc organizátoři vyzvali, aby s sebou vzali také bytelný kříž, který ponesou.

Hrdinství Arnošta Valenty a dalších 75 zajatců, kteří v nici 25. března 1944 utekli z německého zajateckého tábora Stalag u polského města Zagań, proslavil film Velký útěk se Stevem McQueenem v hlavní roli. Zajatý radista československé 311. Bombardovací peruti Arnošt Valenta byl díky znalosti němčiny pověřen obstaráváním informací a dokumentů potřebných pro útěk.

Po dopadení byl Valenta jedním z padesáti mužů, kteří byli pro výstrahu ostatním zajatcům popraveni gestapem na osobní rozkaz Hitlera. Jen třem ze 76 uprchlíků se podařil „home run“, neboli návrat do Velké Británie.

Ať už budou noční chodci přemýšlet o utrpení Ježíše Krista nebo o útěku vojáků RAF ze zajateckého tábora, noční krajina, teplota hluboko pod nulou, únava, nevyspanost a vyčerpání jim k tomu vytvoří velmi specifické podmínky.

Hasičské cvičení v Jeseníku
Hasiči cvičili zásah při velkém výpadku proudu. Podívejte se
Ilustrační foto.
Lidé se postí, ušetřené peníze pomůžou chudým