Žáci obou škol měli v hale cvičit od září. Peníze, které kraj školám poslal na úhradu nájemného, však nestačí.

„Dostali jsme částku do konce roku s tím, že se během podzimu se zřizovatelem vrátíme k jednání, co dál. Z původního počtu dvaceti hodin jsme museli jít na deset. Částka za pronájem haly nám dělá v rozpočtu problém,“ přiznal ředitel Hotelové školy Vincenze Priessnitze a obchodní akademie Jeseník Petr Procházka.

Kvůli úsporám v hale během jedné hodiny cvičí dvě školní třídy.

Žáci z průmyslové školy do nové tělocvičny zatím nevstoupili vůbec. Hala přitom s budovami školy tvoří jeden celek.

„Nastoupit by měli v listopadu. Původní termín oddalují s tím, že je venku hezky a měli dostat méně peněz od kraje,“ konstatoval ředitel Technických služeb Jeseník Jaroslav Ryčl.

Za komerční nájem

Městský podnik má provoz sportovního stánku na starosti.

Školy za hodinu využívání haly platí komerční nájem 440 korun. Podle původních jednání mezi městem a krajem měly hradit pouze režijní náklady, dohoda však byla jen ústní.

Krajští zastupitelé v roce 2016 schválili Jeseníku sedmnáctimilionový příspěvek na stavbu haly. Následně nastaly krajské volby a politická reprezentace na hejtmanství se vyměnila. A před nedávnem město Jeseník rozhodlo, že školy budou platit nájem jako všichni ostatní.

„Nejednali bychom slepě, že bychom stanovili cenu a riskovali, že školy za ni cvičit nebudou. Na kraji byla záležitost předjednána a na základě toho jsme aktuální cenu přijali,“ sdělila místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Nové jednání

Olomoucký kraj v současnosti vyčkává, až si v Jeseníku zvolí novou radu vzešlou z komunálních voleb.

„Jí pak jako zřizovatel zašleme dopis, jehož prostřednictvím navrhneme částku za pronájem haly, která bude odpovídat možnostem našich škol,“ sdělila mluvčí kraje Eva Knajblová.

Ochotu se dohodnout mají i představitelé Jeseníku.

„Řešit to budeme muset. Chceme, aby mladí sportovali,“ uzavřela Zdeňka Blišťanová.

Stavba sportovní haly v Jeseníku vyšla na 65 milionů korun. Slouží pro futsal, florbal, tenis, volejbal, badminton či lezectví. Její kapacita je 380 návštěvníků. Otevřena byla letos v červnu.