V Hanušovicích k 31. prosinci ukončuje praxi dlouholetý stomatolog. Ve městě byl jediný, jeho dosavadní pacienti tak budou muset za zubní péčí dojíždět. Podobně jako pan Jiří, který do ordinace v druhém patře místního střediska chodil s celou rodinou.

„S panem doktorem jsme byli moc spokojení. Když jsem někdy na podzim slyšel, že má končit, hned jsme začali hledat nového, než bude všude plno,“ řekl.

Nového zubaře se rodině pana Jiřího podařilo najít přes známost. „Volno prý má mít v únoru, tak to snad vyjde. Sice u něj budeme všechno platit, ale hlavní je, že nějakého zubaře vůbec budeme mít,“ dodal.

Zubaři - ilustrační foto
Javorník hledá pediatra. Zubaře má dva, léčit ale nesmí

Situace v regionu je o to horší, že zároveň se zubařem v Hanušovicích končí i jeho kolegyně v sousedním Jindřichově. Staré Město nemá stomatologa už delší dobu, od ledna tak bude bez zubaře celé Hanušovicko.

Ačkoli je dostupnost zdravotní péče odpovědností zdravotních pojišťoven, do věci se aktivně vkládají i místní samosprávy.

„Čekáme, až nám budou prostory předány. Musíme v nich udělat stavební úpravy a ordinaci opravit. Poté se budeme snažit zubaře sehnat,“ popsal starosta Jindřichova Radek Schwarzer.

Jindřichov ve věci stomatologa spolupracuje s Hanušovicemi, které jsou třikrát větší a ordinaci mají moderněji vybavenou. Představitelé Hanušovic jednají s potenciálním zájemcem, který by si chtěl zubní ordinaci ve městě otevřít.

Prodej drog. Ilustrační snímek
Zátah na výrobce drog na Šumpersku. Ve vazbě skončilo devět lidí

„Pokud jde o zajištění zdravotnické péče, vyvíjíme maximální úsilí, aby měly Hanušovice dobrou a dostupnou síť lékařů. Bohužel, obce nemají moc velké páky na to, jak přimět zdravotní pojišťovny k tomu, aby podporovaly ordinace lékařů jinde než ve velkých městech. V současné době se podle mých informací pracuje na legislativní změně, která by pojišťovny k tomuto měla více motivovat,“ sdělil starosta Hanušovic Marek Kostka.

Kritický nedostatek doktorů by mohla zmírnit novela zákona, kterou v říjnu předložila skupina senátorů. Týká se změny podmínek uznávání odborné způsobilosti lékařů, zubařů a farmaceutů.

Senátoři navrhují, aby zubaři z ciziny po nostrifikaci diplomu, tedy uznání vzdělání, mohli pracovat tři roky pod dohledem zkušeného lékaře na akreditovaném pracovišti. Následně absolvují stejné zkoušky, jako nyní.

Skiareál Klepáčov
Majlant za lyžování? V Klepáčově je vstupné dobrovolné. Lákají na testování lyží

„Vidíme v tom obrovskou výhodu, že řadu stomatologů ze třetích zemí budeme moci hned zapojit do praxe. Během tří let si osvojí češtinu, aby byla na úrovni, která jim napomůže zvládnout záludné otázky při aprobačních zkouškách, osvojí si i naši legislativu. Na aprobačních zkouškách nic neměníme, nechceme snižovat jejich odbornou úroveň,“ řekl senátor za Krnovsko, ředitel krnovské nemocnice a jeden z předkladatelů novely Ladislav Václavec.