„Teploty se přes den pohybují kolem jednoho stupně nad nulou, lyžování je nyní na jedničku. Na víkend také upravíme běžkařské okruhy od horní stanice lanovky,“ řekl ředitel areálu K3Sport v koutech nad Desnou Petr Marek.

V Jeseníkách nyní platí 3. stupeň lavinového nebezpečí. Podle lavinového preventisty Horské služby Jeseníky Slávka Tejnského je pravděpodobné, že stupeň bude snížen na dvojku.

„Situace je stabilnější než minulý týden, sněhové vrstvy se spojují. Měření vždy provádíme v pátek,“ řekl Slávek Tejnský. Před týdnem dokonce byla vyhlášena lavinová čtyřka, což už znamená velmi vysoké riziko pádu laviny. Všechny lavinové katastry se nacházejí mimo značené cesty.

Bacha na túrách

Podle náčelníka Horské služby Jeseníky Michala Klimeše není na konci počasí ideální pro hřebenové túry a záchranáři vzhledem k nerovnoměrně rozloženém množství sněhu nedoporučují pohyb ve volném terénu.

„Počasí na hřebenech není vůbec pro pohyb turistů ideální, fouká vítr až kolem osmdesáti kilometrů v hodině a je špatná viditelnost. Na víkend by se snad počasí mělo mírně zlepšit,“ konstatoval náčelník Michal Klimeš.

Dobrý víkend čeká také milovníky běžeckého lyžování, protože již ustaly sněhové srážky, stopy se bez problémů daří udržovat. Zhruba šedesát kilometrů připravených tras najdou běžkaři například v okolí Paprsku, která je sportovci vyhledávanou lokalitou.

„Stopy neudržuji jen jednou týdně, ale podle potřeby. Před víkendem máme všechno perfektně připraveno,“ řekl majitel skiareálu Paprsek Jan Míka. Podobně dobré podmínky panují na celé Staroměstsku, další upravené běžkařské trasy lze najít také v blízkosti areálu Stříbrnice – Návrší. (hak)