VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Horování přijdou dobrodruzi, v Zábřehu zahraje Slza

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 47. týden.

21.11.2016
SDÍLEJ:

Kapela Slza.Foto: Deník/ Regina Hellová

22. 11.

Pozve na besedu a podepíše knihu

Libina – Cestovatelka Kateřina Karásková zve do Obecní knihovny v Libině na besedu, která se uskuteční v úterý 22. listopadu od 17 hodin. Cestovatelka posluchače zavede do čtyř společností, kde vládnou ženy. Beseda bude doplněna audiovizuální projekcí. Po skončení besedy bude cestovatelka podepisovat svou novou knihu. (zak)

23.11.

Trojce dam zahraje Monology vagíny

Šumperku – Světově proslulou inscenaci Monology vagíny odehraje v šumperském domě kultury trojice populárních umělkyň. Ve středu 23. listopadu od 19 hodin se představí ve velkém sále Dagmar Bláhová, Jitka Asterová a Michaela Sajlerová, která alternuje s Annou Polívkovou.

„Dojemná a rozpustilá exkurze do poslední neprobádané oblasti a zakázané zóny, je oslavou ženské sexuality ve vší své složitosti a tajemnosti. Světoznámá hra, kterou musí vidět každá žena a její muž, vás přiměje k úsměvu i zamyšlení," řekli k inscenaci pořadatelé.

Vstupenky v ceně od 350 do 450 korun lze zakoupit v Trafikafe u Schillera v ulici Gen. Svobody v Šumperku. (zak)

24.11.

Do Zábřehu míří malá verze Všechnopárty

Zábřeh – Minipárty je zcela nová zábavná talk show, která je volnou alternativou divácky úspěšného televizního pořadu Všechnopárty. Oba pořady pojí to nejdůležitější – osoba moderátora, komentátora a baviče Karla Šípa, který do Zábřehu dorazí se slibným partnerem Josefem Aloisem Náhlovským.

„Televizní pořad se jmenuje Všechnopárty a tohle je takové jeho mini vydání, proto Minipárty. Místo tří hostů budu zpovídat jen jednoho – a to Josefa Náhlovského. Každopádně se diváci mohou těšit na veselá vyprávění nejrůznějších zážitků ze života nás obou. Navíc se do pořadu budou moci také zapojit," popsal Karel Šíp formát nové zábavné show.

Tu uvede zábřežský kulturní dům ve čtvrtek 24. listopadu od 19 hodin, vstupenky v ceně od 240 korun jsou k dispozici v prodejních místech Zábřežské kulturní. (zak)

24.11.

Knihovna pozvala na besedu spisovatele

Javorník – Ve čtvrtek 24. listopadu od pěti hodin v podvečer se bude v Městské knihovně Rudolfa Zubera v Javorníku slavit Den pro dětskou knihu. Knihovníci pozvali na besedu spisovatele a hudebníka Marka Šolmese Srazila. (zak)

24.11.

Šumperské muzeum otevře Divokou krásu Jeseníků

Šumperk – Návštěvníci šumperského muzea budou moci obdivovat divokou krásu Jeseníků. Výstava fotografií ekologa Ondřeje Bačíka doplněná přírodninami z muzejního sbírkového fondu, se otevře 24. listopadu.

Výstav seznámí návštěvníky s aktuálním dění v ochraně přírody, o lesním hospodaření, o problematických projektech a zejména o významu posledních ostrovů divoké horské přírody Jeseníků.

„Fotografie i sbírkové předměty šumperského muzea představují málo známá místa našich hor, zachycují nevšední scenérie a život divokých zvířat. Výstava je rozdělena na tři tématické okruhy: horská rašeliniště, přirozené horské lesy a pralesy a vysokohorská tundra," uvedla autorka výstavy botanička Magda Zmrhalová.

Během výstavy bude promítán film Divoké Jeseníky z cyklu České televize Krajinou domova, časosběrné video společnosti Timefocus Films ze Zábřehu a bude probíhat program pro děti od předškolního věku. Součástí doprovodného programu bude také přednáška Ondřeje Bačíka o jesenické přírodě. Výstav potrvá do března příštího roku. (zak)

24.11.

Cestovatel provede Novým Zélandem

Šumperk – Městská knihovna v Šumperku pozvala cestovatele Ivo Müllera, který se podělí o své zážitky a dobrodružství, které zažil na Novém Zélandu. Beseda se koná ve čtvrtek 24. listopadu od pěti hodin v podvečer.

Cestovatel posluchače zavede do národních parků jižního ostrova, popíše výstup na Aoraki, což je nejvyšší vrchol Jižních Alp, podělí se o zážitky z pochodu kapradinovým pralese či setkání s domorodci. Povypráví také, jak prožívali zemětřesení obyvatelé města Christchurch. Vstupné je 50 korun. (zak)

24.11.

Archeolog se pochlubí novými nálezy

Mohelnice – Mohelnické muzeum zve na přednášku, která se koná ve čtvrtek 24. listopadu od půl šesté večer. Archeolog Jakub Halama seznámí posluchače se stopami osídlení našeho regionu v době římské, což bylo v období prvního až čtvrtého století našeho letopočtu. Vstupné je 30 korun. (zak)

25.11.

Výtěžek z večírku dostane Domov Paprsek

Olšany – Domov Paprsek Olšany, který se stará o lidi s mentálním postižením, zve v pátek 25. listopadu na charitativní společenský večer Domova Paprsek. Akce se uskuteční v sále Olšanských papíren os 16 do 22 hodin.

K tanci a poslechu bude hrát Postylion, návštěvníky pobyví bublinová show, připraveno je bohaté občerstvení a tombola. K vidění bude výstava fotografa Jindřicha Štreita Držme spolu. Dobrovolné vstupné, které se na akci vybere bude použit pro klienty Domova Paprsek. (zak)

25.11.

Tomáš Klus zazpívá pro onkologické pacienty

Mohelnice – Vzácného hosta bude mít v pátek 25. listopadu Dům kultury v Mohelnici. Od půl sedmé večer zde bude koncertovat držitel zlatého Českého slavíka Tomáš Klus a jeho Cílová skupina. Vstupné je 300 korun, výtěžek z akce poputuje na konto onkologického programu.

Tomáš Klus v roce 2002 získal jako člen dorosteneckého týmu zlatou medaili v moderním pětiboji na mistrovství Evropy. Kvůli sportu, kterému se věnoval do svých osmnácti let, přesídlil do Prahy. V roce 2007 vyhrál s písní Dopis pěveckou soutěž CzechTalent ve Zlíně. V

roce 2008 mu firma Sony BGM vydala jeho první album Cesta do záhu(d)by. Do dneška mu vyšly další čtyři alba, získal zlatou a dvě stříbrná umístění v anketě Český slavík, vystudoval herectví, zahrál si v šesti celovečerních filmech, v jednom seriálu a třech televizních inscenacích a oženil se a zplodil dvě děti. (zak)

25.11.

Doris pozvala na besedu myslivce a pedagoga

Šumperk – Nejen o myslivosti bude v sále vily Doris hovořit v pátek 25. listopadu od půl sedmé večer pedagog a myslivec Vlastimil Hart. Volnočasové centrum Doris jej pozvalo jako dalšího hosta cyklu Via Lucis, do kterého zve zajímavé i známé osobnosti z celé země.

Vlastimil Hart působí na Katedře myslivosti a lesnické zoologie zemědělské univerzity v Praze. V roce 2014 získal Ig Nobelovu cenu. Jde o ocenění za objevy, které mají lidi nejdříve rozesmát a poté je donutit zamyslet se, s cílem poukázat na to, že i nejabsurdněji se jevící objevy mohou přinést užitečné poznatky.

„Mám své představy o světě a myslivosti, které rád předávám studentům. Proto mi, hlavně moji studenti odpusťte, že po vás chci mimo znalostí navíc ještě slušné chování a vystupování. To totiž patří k charakteru člověka, který ukazuje na vaše kvality. Ze svých požadavků nerad ustupuji, protože čestnost, poctivost a slušnost jsou vlastnosti, které by měl mít každý vzdělaný člověk," říká Vlastimil Hart. Vstupné na besedu je 50 korun. (zak)

25.11.

Horování, to je setkání milovníků extrémních sportů

Šumperk – Tradiční setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů se uskuteční poslední listopadový víkend v Domě kultury Šumperk. Již 24. ročník osobité akce s názvem Horování i letos zavede návštěvníky na extrémní místa naší planety. Akce vedle hlavního sobotního programu nabídne také páteční večer věnovaný outdoorovým filmům.

Hlavní program Horování přivítá v sobotu 26. listopadu ve velkém sále šumperského kulturního stánku od 17 hodin přední horolezce a dobrodruhy. O své zážitky se podělí Mára Holeček (Peklo na Gashebrumu), Alena Čepelková (Holky těžší to maj´), Jarda Maixner (Expedice M&M Noshaq 2016), Ján Smola (Patagónsky sen) a Béďa Churavý (Jak to bylo na Kilimanjaru).

Autory doprovodné výstavy fotografií budou letos Jarda Ryšavý a Franta Lípa. Akci moderuje Hanka Písková a prostor v přestávkách mezi cestopisy dostane bluegrassová skupina Beg Bie Country.

V pátek mohou strávit milovníci hor ve společnosti extrémních lidských výkonů na filmovém plátně. „Ve spolupráci s přehlídkou Snow Film Fest jsme vybrali ty nejzajímavější snímky a připravili filmovou scénu Horování. Promítat začneme v pátek 25. listopadu od šesti hodin večer v šumperském kině Oko," zve produkční domu kultury Michaela Horáková.

Také letošní ročník Horování doprovodí v sobotu populární dopolední soutěže v Základní škole 8. května v lezení na umělé stěně, které začnou o půl desáté ráno. (zak)

25.11.

Slza zakončí své turné v Zábřehu

Zábřeh – Jedna z nejúspěšnějších skupin současnosti se na podzim vydala na svoje již druhé turné od vydání debutové desky Katarze. To zakončí v pátek 25. listopadu v kulturním domě v Zábřehu. Stejně jako ve většině jiných míst je i zábřežský koncert již několik týdnů beznadějně vyprodán.

Duo Slza, vystupující ve složení Lukáš Bundil a Petr Lexa, lze s určitostí považovat za jeden z největších objevů současné české hudební scény.

„Slza již nějakou dobu potvrzuje, že se jedná o plnohodnotnou kapelu složenou z výborných muzikantů, která dokáže skvěle přenést emoce a energii na koncertní pódia," hodnotí hudební superobjev produkční Vratislav Jarmar.

Debutové albu Katarze, které Slza vydala před rokem, získalo nečekaně rychle ocenění multiplatinová deska a posbíralo několik prestižních cen. Nedávno duo překvapilo i fotoknihou s názvem Slza obrazem, která na Petra Lexu a Lukáše Bundila nahlíží objektivem fotografa Jindřicha Kodíčka a obsahuje také dosud nezveřejněné biografické texty.

Zábřežský koncert Slzy startuje v 19 hodin, dveře kulturáku se však otevřou již o půl šesté. Návštěvníky čeká nejen mimořádná koncertní show, ale po ní i speciální koutek pro autogramiádu, kde se hudebníci potkají s fanoušky. (zak)

26.11.

Smyčcový orchestr zahraje nej kusy

Jeseník – Kongresový sál jesenických lázní rozezní v sobotu 26. listopadu Smyčcový orchestr při ZUŠ Jeseník. Na koncertě, který začíná ve tři hodiny odpoledne, zazní pod vedením uměleckého šéfa a dirigenta Františka Mecha skladby, která slavily úspěch na zahraničních zájezdech, orchestr podpoří i hosté. Vstupné je dobrovolné. (zak)

26.11.

Zazní největší hity Waldemara Matušky

Javorník – Ty největší šlágry z repertoáru Waldemara Matušky přiveze v sobotu 26. listopadu do Javorníku Walda Nerušil a country kapela Malevil band. Přibližně jedenapůlhodinový koncert, který rozezní velký sál místního kulturního centra od čtyř hodin odpoledne, je vhodný pro všechny věkové kategorie. Vstupné je 80 korun. (zak)

26.11.

Na Komíně bude předvánoční jarmark

Šumperk – Předvánoční jarmark pod střechou připravilo na sobotu 26. listopadu od 10 do 17 hodin volnočasové centrum Doris. V příjemně vyhřátém a adventem rozzářeném Komíně budou mít návštěvníci možnost zakoupit ručně vyrobené dárky z dílen patchworku nebo keramiky. Na své si přijdou i milovníci šperků a malovaného hedvábí. (zak)

26.11.

Herci budou servírovat věčně zelené melodie

Šumperk – Členové hereckého souboru Divadla Šumperk Olga Kaštická, Petr Král, Karolína Hýsková a Tomáš Wurst za doprovodu Josefa Macka zazpívají v sobotu 26. listopadu ve foyer divadla nejznámější evergreeny. Vstupné je 80 korun. (zak)

26.11.

Na jarmarku zavoní vepřové dobroty

Rapotín – prostranství před kulturním centrem v Rapotíně provoní v sobotu 26. listopadu zabíjačkové a další dobroty. Koná se zde od 13 hodin vánoční jarmark. Návštěvníci si budou moci nakoupit tradiční vánoční produkty a řemeslné výrobky, ochutnat zabíjačkové speciality a jiné dobroty.

K mání bude například horká medovina či svařené víno. Nejen pro děti bude připraveno vánoční tvoření z keramiky, tradiční vazby a dekorace. Celé odpoledne budou znít vánoční melodie.

Návštěvníci budou moci také hlasovat o nejhezčího sněhuláka v rámci výstavy Sněhulák, která bude probíhat od 26. listopadu do 30. prosince v prostorách kulturního centra. (zak)

27.11.

Zahrádkáři vystavují v Zámečku

Víkýřovice – Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Rapotín ve spolupráci s obcí Vikýřovice zve na vernisáž výstavy Adventní čas, která se koná v neděli 27. listopadu ve tři hodiny odpoledne v Galerii Zámeček ve Vikýřovicích.

Výstavu vánočně laděných vazeb, si zájemci budou moci dále prohlédnout každou adventní neděli (4. 12., 11. 12. a 18. 12.) od 11. do 16 hodin. Vstupné dobrovolné. (zak)

27.11.

Tančit budou s kapelou Black Band

Zábřeh – Taneční odpoledne se slovenskou skupinou Black Band, která je známá především díky účinkování v televizi Šlágr připravil zábřežský kulturní dům na neděli 27. listopadu.

Kapele dává jedinečný zvuk zejména zpěvačka Jana Apolenová se svým sametovým hlasem v doprovodu tříčlenného mužského vokálu. Repertoár skupiny tvoří písně slovenského středního proudu a světové evergreeny. Ačkoli je většina skladeb převzatých, nechybí ani vlastní písně, například oblíbená Láska rodičov.

Vystoupení populárního Black Bandu z Prievidze má v Zábřehu začátek v 15 hodin. (zak)

27.11.

Šakalí léta zahrají ve Zlatých Horách

Zlaté Hory – Populární muzikál Šakalí léta s živou hudbou budou moci zhlédnout v neděli 27. listopadu návštěvníci multifunkčního volnočasového centra ve Zlatých Horách. Představení, které začíná ve čtyři hodiny odpoledne, nastudovali členové divadla Moravia Vápenná. Vstupné je 70 korun. (zak)

27.11.

V Tančírně vytvoří adventní věnce

Javorník – Tančírna v Račím údolí u Javorníku bude první adventní neděli patřit těm, co mají rádi tvoření. 27. listopadu si zde od tří do pěti hodin odpoledne budou moci zájemci vyrobit adventní věnce a další dekorace či ozdoby. Korpusy, chvojí, svíčky i ozdoby by si měli účastníci přinést s sebou. (zak)

27.11.

Mladí hudebníci zahrají v Postřelmově

Postřelmov – Předvánočně laděný koncert, na kterém zahrají mladí hudebníci za Zábřehu, připravují pořadatelé na neděli 27. listopadu v kulturním domě v Postřelmově.

Od tří hodin odpoledne bude servírovat jednu pecku za druhou Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh pod dirigentskou taktovkou Lubomíra Vepřka. Vstupné je 50, děti zaplatí 20 korun. (zak)

27.11.

V Bludově zazpívá legendární Jaroslav Hutka

Bludov – První adventní koncert v Bludově si v neděli 27. listopadu vzal na starost hudebník Jaroslav Hutka. Koncert v místním kulturním domě začíná v pět hodin v podvečer. Vstupné je dobrovolné a bude věnováno na dobročinné účely. Jaroslav Hutka koncertuje již od šedesátých let minulého století.

V roce 1977 se zúčastnil III. festivalu druhé kultury na Hrádečku Václava Havla u Trutnova a stal se signatářem Charty 77. Kvůli soustavné policejní šikaně opustil v říjnu 1978 Československo a žil v emigraci v Nizozemsku.

Po pádu komunismu se 25. listopadu 1989 vrátil. Postupem času se z něho stal kritik české postkomunistické demokracie. Dnes si vydává svou tvorbu sám.

Vypaluje si CD a vyrábí obaly na svém domácím počítači a prodává nebo rozdává na svých koncertech. Svou edici pojmenoval Samopal. Vystupuje v malých sálech a klubech společně s kytaristou Radimem Hladíkem. (zak)

27.11.

První koncert bude u evangelíků

Šumperk – Cyklus adventních koncertů v Šumperku odstartuje v neděli 27. listopadu v evangelickém kostele zpěvák a hudebník Jarda Svoboda (harmonium, zpěv). Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na dobročinné účely pro Diakonii ČCE, středisko Sobotín. Koncert začíná ve čtyři hodiny odpoledne. (zak)

27.11.

Nedělní pohádku obstarají králíci

Šumperk – Na pohádkový muzikál pro děti, který je z dílny divadla Špílberg Brno, mohou vyrazit děti ze Šumperku a okolí v neděli 27. listopadu do šumperského domu kultury. Pohádka o dvou králících, co utekli kouzelníkovi a dodnes bydlí v klobouku, začíná v deset hodin dopoledne.

Písničky, které zazní v pohádce, složili Petr Skoumal a Pavel Šrut. Vstupné je 70 korun. (zak)

28.11.

Lenka Filipová koncertuje v Mohelnici

Mohelnice – Vánoční koncert, na kterém bude hlavní hvězdou zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová, má na programu Dům kultury v Mohelnici v pondělí 28. listopadu. Koncert, na který si zpěvačka pozvala své hosty, začíná v sedm hodin večer. Vstupné v předprodeji stojí 290 a 250 Kč, od 21. listopadu podraží na 350 korun. (zak)

28. 11.

Kamelot míří za svými fanoušky do Zábřehu

Zábřeh – Legendární brněnská skupina Kamelot v čele s Romanem Horkým potěší své fanoušky v Zábřehu, kam přijede zahrát v pondělí 28. listopadu.

Kapela vznikla v roce 1982 a hned se usadila mezi stálice folkové a country muziky. Proslula mnohými hity – například Zachraňte koně, Země antilop či Honolulu. Do Zábřehu se vrací po sedmi letech.

„Na koncertě zazní písně z nového alba Babí léto, úplné novinky a také největší hity skupiny Kamelot. Autorem textů a skladatelem hudby je zpěvák a leader skupiny Roman Horký, který je v současné době jediný člen původního Kamelotu. „ uvedl Petr Neterda, který má na starost propagaci kapely.

Jako předkapela se představí svitavská partička Tony Joch a přátelé.

Vstupné na koncert, který začíná v sedm hodin večer, je v předprodeji 200, na místě 230 korun. Lístky lze zakoupit pouze v pokladně kulturního domu v Zábřehu nebo na smsticket.cz. (zak)

29.11.

Ekoložka popíše význam hub v přírodě

Šumpersk – Ekoložka Kristína Urbanová ze Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovském Mikuláši přijede přednášet v úterý 29. listopadu do Vlastivědného muzea v Šumperku. Představí říši hub a její rozdělení z různých úhlů pohledu.

Vysvětlí mimo jiné význam hub v přírodě a pro člověka, zájemci se dovědí, kdy a kam nejlépe chodit na houby a jiné praktické houbařské rady. Přednáška startuje v 17 hodin, vstupné je 30 korun. (zak)

Autor: Redakce

21.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení