Stromy určené ke kácení jsou ve špatném stavu a ohrožují bezpečnost chodců. Ostatně na začátku hráze blíž k trati visí už delší dobu cedule upozorňující na riziko pádu větví a na to, že pohyb po hrázi je na vlastní nebezpečí.
„Kácení je druhou fází letošní revitalizace aleje. V srpnu prodělalo zdravotní ořez a redukci koruny celkem 96 stromů. Celkem jich dnes roste na hrázi 138 stromů," uvedl vedoucí odboru rozvoje zábřežské radnice Václav Doležal.
Celý letošní projekt měl původní rozpočet na jeden a půl milionu korun, výběrové řízení srazilo cenu na necelou polovinu. Město má navíc přislíbenou dotaci Státního fondu životního prostředí, která by mohla uhradit až sedmdesát procent nákladů. Smlouva na dotaci ale zatím není podepsaná.
Současná probírka je dalším dílem postupné obnovy aleje. Ta začala v letech 1996 a 1997, kdy radnice nechala pokácet 47 lip zejména v zadní části hráze blíž k trati. Původní stromy tehdy utrpěly vypuštěním a čištěním rybníka a úpravou jeho břehů a byly ve velmi špatném stavu. Tehdejší kácení provázely protesty občanů, městu hrozila dokonce pokuta České inspekce životního prostředí, nakonec ale radnice svůj postup obhájila. Nově vysazené stromy v této části hráze bylo pak nutné sázet opakovaně, protože se staly terčem vandalů.
Letošní nové lípy se objeví v místech větších mezer nebo v sousedství stromů, které výhledově budou muset alej opustit.
Některé pokácené kmeny na hrázi zůstanou jako přírodní lavičky. Z dalších budou vytvořeny takzvané loggery, tedy broukoviště, což je moderní způsob ochrany hmyzu. Má podobu skupiny různě vysokých kmenů, které jsou obvykle ze třetiny zapuštěné v zemi. Broukoviště slouží k zachování rozmanitosti populace brouků, vyhovuje zejména druhům vázaným na mrtvé dřevo, stromové dutiny nebo houby.