Letos v lednu javornická Charita otevřela ve Vidnavě domov svaté Anežky. Jako první organizace na Jesenicku zde začala pečovat o lidi se stařeckými demencemi. Zařízení má kapacitu čtrnáct míst, v pořadníku se nacházejí jména dalších jedenácti zájemců.

„Když se nás lidé ptají, za jak dlouho se dostanou na řadu, vždycky říkám, že to vidím tak na dva roky," řekla vedoucí Charitního domu svaté Anežky Marie Dobošová.

Podle poznatků odborníků by pro lidi s demencemi na Jesenicku byly ve specializovaných zařízených potřeba zhruba tři desítky míst.

„Ukázalo se, že během dvou měsíců se kapacita vidnavského domova naplnila. Nadále to bude otázka hledání další kapacity," řekl Jiří Kovalčík, který se věnuje plánování sociálních služeb na Jesenicku.

O staré lidi trpící demencemi se v řadě případů starají příbuzní. Péče o jejich blízké pro ně bývá mnohdy velmi vyčerpávající. Zvláště, pokud choroba postoupí do pozdnějšího stádia. Nemocní pak nemusí lidi ze svého okolí ani poznat.

„Je to velmi těžká práce. Takový klient neví, kde je, kdo o něj pečuje. Upadá v zapomnění, nevzpomene si, odkud přišel nebo jak se jmenuje," popsala průvodní znaky choroby Marie Dobošová.

Personál vidnavského domova tak musí klientům například opakovat pokyny v jednoduchých větách. I když řadu úkonů dělá za ně, snaží se o nemocné pečovat tak, aby byli co nejsamostatnější.

„Nemoc s sebou přináší i to, že ti lidé jsou zmatení, v noci křičí. Může se stát, že vzbudí člověka, který s nimi v pokoji spí. Ruku v ruce s tím jdou další nedorozumění mezi klienty," řekla Marie Dobošová.

Jinde v Olomouckém kraji problémy s nedostatkem zařízení pro lidi trpící stařeckými demencemi nejsou. Nově se totiž o lidi s Alzheimerovou chorobou či podobnými typy onemocnění starají v domovech pro seniory v Tovačově či Radkově Lhotě.

Výrazně se díky tomu ulevilo domovu se zvláštním režimem v Jedlí. Zatímco dříve zde pořadník akutních zájemců čítal i sedm desítek osob, nyní je to devět. Čekací doba nástupu do jedelského zařízení se tak z několika let zkrátila na čtvrt roku.